ارسال به دیگران پرینت

عماد آبشناس:

آمریکا تلاش می کند تا از دولت آقای روحانی امتیاز بگیرد

یک کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: با برداشته شدن عملی تحریم ها باید شاهد تغییرات در سطح تعاملات بین المللی باشیم اما به نظر می رسد در روند مذاکرات احیای برجام، آمریکایی ها منتظر نتایج انتخابات در ایران هستند.

عماد آبشناس در خصوص روند مذاکرات احیای برجام اظهار کرد: تا به این لحظه نشانه ای مبنی بر اینکه اقدامی به سمت برداشته شدن عملی تحریم ها آن طور که جمهوری اسلامی ایران مطالبه می کند، مشاهده نمی شود اما طی چند روز آینده چه اتفاقاتی پیش آید قابل پیش بینی نیست.

وی تصریح کرد: وقتی صحبت از برداشته شدن تحریم ها به میان می آید این موضوع مطرح است که آیا خود تحریم برداشته می شود یا تعدادی از تحریم ها. ممکن است یک تحریم تمامی ابعاد را در برداشته باشد. به عنوان مثال آمریکا قانون داماتو را اگر برندارد طبیعتا با محدودیت هایی که در زمینه سرمایه گذاری به وجود می آید عملا همه پروژه هایی که مد نظر ایران است زمین می ماند. همین طور تحریم های مربوط به بانک مرکزی و بانک های ایرانی در صورتی که برداشته نشوند هیچ کارگزار بانکی در جهان جرأت همکاری با ایران را نخواهد داشت.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: در صورتی که تحریم ها برداشته شود باید شاهد نوعی تغییرات در سطح تعاملات بین المللی باشیم اما به نظر می رسد آمریکا منتظر انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

آبشناس همچنین ابراز عقیده کرد: دولت آمریکا نه تنها منتظر نتایج انتخابات در ایران است بلکه تلاش می کند تا از دولت آقای روحانی و در واقع دولت میانه رو ایران امتیاز بگیرد تا دست دولت بعدی را ببندد اما یک احتمال دیگر هم وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکایی ها منتظر هستند ببینند با مشخص شدن نتایج انتخابات اوضاع داخلی ایران چگونه است و آیا می توانند با رئیس جمهور بعدی تعامل کنند.

وی ادامه داد: در واقع اگر مطمئن شوند دولتی که روی کار می آید با آمریکا تعامل نمی کند ممکن است قبل از مشخص شدن نتایج انتخابات به توافقی برسند تا دست ایران را در برجام بند کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین بیان کرد: تمدید همکاری ایران و آژانس هم به نظر می رسد تا مشخص شدن نتایج انتخابات است و تا به این لحظه به نظر می رسد همه تحولات در این حوزه در گرو انتخابات و نتایج آن است تا با قاطعیت بیشتری تصمیمات لازم اتخاذ شود.

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه