خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

با معدوم هندوانه و پیازهاچه میزان آب هدر داده‌ایم؟

آب نیست اما کشاورزان مجبور شده‌اند هزار تن پیاز و هندوانه را معدوم کنند که به معنای هدررفت ۳ میلیون لیتر آب در کشور است. معادل مصرف ۱۰ سال یک خانوار در کشور. آن هم در سالی که کشور با بحران بی‌آبی مواجه است. عضو اتاق بازرگانی خراسان رضوی می‌گوید: «همه اینها به بی‌برنامه بودن جهاد کشاورزی برمی‌گردد.»

تنها در یک قلم ۲۰ هزار تن پیاز و ۷ هزار تن هندوانه در کشور معدوم شده است. پیاز و هندوانه‌هایی که یا در مزارع رها شدند و یا خوراک دام شده است.

اگرچه به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد این ۲۰ هزار تن تنها بخش کوچکی از پیازها و محصولات معدوم شده است. اما مساله این است که این محصولات در سالی معدوم شده که ایران با شدیدترین بحران آب در نیم قرن اخیر مواجه است. اما برای تولید این محصولات معدوم شده چه میزان آب هدر داده‌ایم؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مشخص شود که چقدر محصول کشاورزی تولید شده معدوم شده است؟ محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی خراسان رضویمی‌گوید: «مشخص نیست که چه میزان محصول کشاورزی معدوم شده است. ما آمار دقیقی از این موضوع نداریم.»

به طور دقیق مشخص نیست چند هزار تن از این محصولات هدررفت داشته، برخی می‌گویند بیش از ۲۰ هزار تن فقط پیاز معدوم شده است و بر اساس آمارها فقط حدود ۷ هزار تن هندوانه در مرز ترکیه معدوم شده است. بر این اساس آمار محصولات کشاورزی معدوم شده بیش از این است.

پیش‌تر نیز نایب رئیس اتحادیه بارفروشان  گفته بود: «هندوانه‌ها در جنوب کشور خوراک دام‌ها می‌شود. زیرا هندوانه امسال آنقدر ارزان است که در میادین اصلی بار هندوانه روی دست فروشندگان مانده است.» که در همان مزرعه یا از بین رفت یا هم خوراک دام‌ها شد.

هدررفت آب مصرفی ۱۰ سال یک خانوار

اما میزان آب برای تولید این دو محصول چقدر است؟ به گفته محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی خراسان رضوی«میزان آبی که برای هندوانه به صورت غرقابی مصرف می‌شود حدود ۲۸۰ لیتر آب برای هر کیلو گرم است. برای هر کیلوگرم پیاز نیز  ۴۰ لیتر آب مصرف می‌شود. این در حالی است کشور ما با بحران بی‌آبی مواجه است و گناه این موضوع هم به گردن جهادکشاورزی است که پاسخگو نیست.»

اما مروری بر آمارها نشان می‌دهد که فقط بر اساس همین آمار محدود، بیش از ۳ میلیون لیتر آب هدر رفته است. با توجه به اینکه سرانه مصرف آب در ایران حدود ۲۲۰ لیتر است میتوان گفت معادل مصرف ۱۰ سال یک خانوار ۴ نفره آب هدر رفته است بدون آنکه هیچ صرفه و درآمد اقتصادی داشته باشد.

لازم به ذکر است که آمار محصولات کشاورزی معدوم شده و میزان آبی که هدر داده‌اند قطعا بیش از این موارد است و برخی آن را با بخشی آب ذخیره پشت سدها مقایسه می‌کنند. آمارهایی که نشان می‌دهد میزان هدررفت آب آن هم در این شرایط بسیار زیاد است.

اما هدررفت آب تنها پیامد این اقدام نیست. بحران آب سبب شده که برخی از کشاورزان زمین و دام‌های خود را بفروشند و به شهر مهاجرت کنند که این مساله خود مشکلات اقتصادی و اجتماعی دیگری ایجاد می‌کند.

اما مساله این است که درست زمانی که در یک گوشه کشور آب هدر می‌رود و محصولات تولید شده معدوم می‌شود اما در گوشه دیگر برخی از کشاورزان به دلیل نبود آب از کشت محصول منصرف شدند.

جهاد کشاورزی پاسخگو نیست

اگرچه حسینا درباره دلیل هدررفت هندوانه و پیاز می‌گوید: «دلیل اصلی که هندوانه‌ها نابود می‌شود گرانی حمل و نقل است. هندوانه و پیاز عمدتا در استان‌های جنوبی کشور کاشت می‌شود. استان‌های جنوبی به خصوص سیستان و بلوچستان و هرمزگان به جهت اینکه ماشین‌ها بار را به سمت مراکز استان‌های کشور جابه‌جا کنند ، نیست و اگر هم باشد کرایه گرانی دارند.  این اسرافی هم که در حال حاضر شاهد آن هستیم مربوط به بحث حمل و نقل است.»

این در حالی است که در سال آبی جاری استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان از مناطقی بودند که کاهش شدید ریزش‌های آسمانی داشتند. احد وظیفه، رئیس مرکز اقلیم و مدیریت بحران و خشکسالی سازمان هواشناسی پیش‌تر در این مورد گفته بود: «استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان کاهش ۹۰ درصدی در بارندگی داشتند.»

حسینا نیز در پایان می‌گوید: «تمام اینها به بی‌برنامه بودن وزرات جهاد کشاورزی برمی‌گردد. جهاد کشاورزی باید از مصرف داخلی محصولات و صادرات آن برآورد داشته باشد سپس از طریق اداره‌های جهاد کشاورزی استان‌ها برای میزان کشت مناطق برنامه بدهد. این معضلی است که هر سال با آن مواجه هستیم و هر بار یک محصول هدررفت می‌رود.»

اما مساله این است که مشکل از هر نهاد و هر بخشی که باشد، خشکسالی امسال و سال‌های گذشته مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است. در یک سو آب هست و خریدار نیست و در بخش دیگر آب نیست و کشاورزان بیکار شده‌اند. گویا بحران مدیریت به گونه‌ای است که همه جا با بحران مواجه‌اند، یکی بحران کمبود آب و نبود محصول و جای دیگر بحران نبود مشتری و اضافه محصول.

 

منبع: تجارت‌نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ناشناس ارسالی در

  برنامه ریزی صفر هست اب برای هندوانه صادراتی و پیاز و دیگر محصولات دیگر
  اگر آب صادر می کردن چقدر اورده داشت برنامه ریزی برای مصرف داخلی وهمچنین برای صادرات متولی داشته باشد نه اینکه

  • ناشناس ارسالی در

   خیلی از مردم پول خریدهندوانه هم ندارن چرارایگان بهشون نمیدن اصلا توکاراتون خدارادرنظرمیگیرین؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  علت چیست که مملکت باین وضع اسفبار اختلاس از123میلیارد شروع بع 20هزارمیلیارد وبیشترین رسید تورم بالای 200درصد دربعضی اقلا م تا 350درصد رسیدیم خودرو 8میلیونی پراید به 120میلیون تومان رسید مسکن متری 4تا 5میلیوت به متری 25میلیون رسید‌صنعت برق واب کشور باین وضعیت دورشدن یعنی پسرفت علت عدم استفاده ازنظر کارشناسان مستقل فرارمغزها ورانتخواری

 • محمد ارسالی در

  باسلام واقعا جهاد کشاورزی چرا فکری بحال کشاورزان نمی کند در خدمات کشاورزی یک عده ای شدن ریس ولی تمام خیانت میکند به یکی کود نمی دهند به کسی که پارتی دارد صدتا صدتا میدهد خدا را شاهد میگیرم که جلو چشم مان خیانت میکند میروی برای کود می. گویند کود نیست ولی همان ماشین کود را شب میارن به دالال میفروشند یا به یک عده ای خاص میدهند چرا در کشور ما. نظارت نیست چرا همه به ملت خیانت میکند چرا هیچ کس به فکر هم نوع خودش نیست چرا حلال وحرام همه داخل شدن وبرکت از زندگی همه رفته وخداوند هم باران رحمتش را از ما دریغ میکند چون تمام به فکر کلا.ه سرهم دیگر بگذاریم معلومه که برکت از زندگی همه میرود وخداوند از ما قهر کرده خدایا قسمت میدهیم به ابروی عزیز ترین انسان به ماهم رحم کن وباران رحمتت را از مادریغ مکن

 • محمد ارسالی در

  سلام. تو را خدا من از دولت محترم خواهش میکنم. به فریاد کشاورز برسد مادر استان همدان شهرستان ملایر روستا آورزمان خدمات کشاورزی فقط مال چند نفر که مهندس باهاشون رفیق هست تمام کود وسموم مال اون چندنفر شده ومابقیه ور متلن کمک کمک

 • امیر ارسالی در

  چرا معدوم خوب دولت بار میزد میاورد تو شهرها پخش میکرد کرایه ماشینش که در میامد یا با این کمبود علوفه و غذای دام میدادن به حیوانات بخورند اینها اصراف و خشم خدا را در پی خواهد داشت برای مردم طمعکار بعدا مثل جوجه ها که معدوم شد و مرغ کمیاب شد به مشکل میخوریم

 • م ارسالی در

  ما گه دیگه خسته شدیم از این کشور خودمون آب آب آب دیگه نداریم مسعولین سرشان را به کشور های دیگه مشغول کردن

 • نازنین ارسالی در

  خدایا قبل از اینکه مدیریت روحانی همه هست و نیست ما رو نابود کنه خودت نابودش کن

 • Yu ارسالی در

  این هندوانه هاراچرا معدوم کنن ببرن بین هزاران مردم بدبخت رایگان توزیع کنند این قدر آدم بدبخت بیچاره هست اعلام کنن خودشون میرن بدبخت ها امان از تصمیمات غلط

 • ناشناش ارسالی در

  بیان بین مردم پخش کنن همینم گیر بعضیا نمیاد

 • علی ارسالی در

  این وطن فروشان پول پرست که این گونه اظهار دلسوزی می کنند اگر وجدان دارند هندوانه ها را ارزان بفروشند چرا معدوم می کنند اما حاضر نیستند آن هندوانه نان خورش یک طفل یتیم و بی بضاعت یا یک پیر مرد و پیر زن بی سرپرست شود که از زور خشکی نان توانی قورت دادن آن را ندارند . بشود . به جای نوشتن منفعت طلبانه رئیس و معاون میادین میوه و تره بار کاش حرف دل آن یتیم و پیرو مرد و بیوه خود سرپرست را چاپ می کردید که تمام سال بوی پیاز و طعم هندوانه در محیط خانواده او چشیده نمی شود و برایشان یک آرزوی دست نیافتنی است چاپ و پخش میشد .

  • ناشناس ارسالی در

   فقط خدا به دادمان برسد‌فعلا وضعی ایجاد کرده اندکه مردم دیگر با این همه فشار (ازهمه لحاظ ) کاری از دستشان بر نمی آید.خدایا تو از همه چیز باخبری.رحممان کن.

 • مجید ارسالی در

  سلام ، میشود از مسولین محترم پرسید که میدان های تره بارها را برای چی تاسیس کردید آیا مدیر محترم نمی تواند این محصول ها را به تره بارها ارسال می نمودید هم نفع مردم ، کشاورز ، آب و...... بود متاسفانه هر مدت زمانی این قصه هست اینجاست که باید گفت کجاست مدیریت

 • مهدی ارسالی در

  اینا رو به مسولین بی کفایت دزد بی لیاقت و بی وجدان مملکت بگید که به فکر جیب خودشونند

 • ناشناس ارسالی در

  سلام همه چی تقسیر بار بری ها سود جود است
  بخاطر کمیسیون خودشان کرایه تنی ۲۰۰۰ تومان از من کشاورز گرفتند آخرش میشه همین یک تریلی
  ۵۰ میلیون کرایه اش باشه دیگه چیزی برا کشاورز نمی ماند مجبور که محصول داخل زمین رها کنه

 • ص ارسالی در

  ........ همه مسولین

 • ناشناس ارسالی در

  پدرسوخته های کثیف زورتون میاد 100 تومن ارزونتر بدین دست مردم بعد هندونه وپیازرو می‌ریزی دریا

 • ناشناس ارسالی در

  فقط میتونم بگم مسولین خیانتکار وبی عرضه هندوانه الان معازه چهار هزار تومان است اون موقع میگن خوراکی دام میشود خجالت بکشید مردم را از دین وایمان هم گریزان کردین

 • ناشناس ارسالی در

  مشکل فقط دلال ها هستند بدبخت کشاورز که چیزی گیرش نمیاد

 • tm ارسالی در

  فقط خدا بداد این مردم مظلوم برسه وازسرتقصیراینها که باعث این وضع شدن ..همه را گرفتاروبدبخت کردن نگذرد..

 • ناشناس ارسالی در

  تو رو به خدا این مسئولین بی کفایت و پشت میز نشینه شکم سیر را بر کنار کنید چیکار میکنن با این ملتی که این همه شهید داده چرا این همه ستم به این مردم میکنید

 • اراک ارسالی در

  بعضی دوستان اطلاع ندارن که برای بر داشت محصول احتیاج به کارگر دارد که مرد کارگر را چه کسی میخواهد بدهد بنده خدا میگه نر ه شما بگو بدوش

 • علی ارسالی در

  پیازالن درمیدان تره بار۴۵۰۰تومان.هندوانه از۱۲۰۰تا۲۵۰۰تومان.اینهاهمش برمیگرددبه بی برنامه گی.ورانت ودلال بازی.وعدم نظارت صحیح....مردم آسوده بخوابید؛شهر درامن وامان است.

 • فرخنده ارسالی در

  بعدش میگن چرا باران نمیاد چرا خشکسالی شده این ها همه غصب الهیه شاید به خودمان بیاییم چرا مجبور شدید این همه نعمت خدا را حرام کنید این هم یه نوع اسراف هست هزینه حمل و نقل برا دولت پول هنگفتی نبود یعنی پول داشت بار بزنه معدوم کنه همون پولو میداد به قیمت ارزانتر بین مردم توزیع میکرد هم خدا را خوش می‌آمد هم خلق خدا

 • س ارسالی در

  فقط یک جمله همه چیز بخاطر هیچ چیز نابود شد چونکه هیچکسی نه مدیر است و نه مدبر فقط مخلصین اختلاس گر هستند و ادامه دارد .....

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت برپدرومادر هرکسی که داره به این نحو اصراف میکنه، چرا ارزانتربه دست مردم نمیرسونن

 • فعال ارسالی در

  با سلام سه میلیون لیتر آب برابر سه هزار مترمکعب آب هست یعنی آب یک برکه بزرگ عدد انقدر بزرگی نیست هر روز بنویسید

 • حسن ارسالی در

  به نظرمن همه ی اینها بهانه است میخوان قیمت ها رو کنترل کنن برای همین معدوم میکنن چرا هندوانه باید کیلویی ۵ هزارتومن باشه یا پیازکیلویی ۸تومن اخه به چه قیمتی.این ها همه برنامه است بدای اینکه جهاد کشاورزی رو متهم کنن در صورتی که این طور نیس

 • ناشناس ارسالی در

  همه اینها حکایت از نبود مدیریت کلان در امر کشاورزی است.
  کاملا بدیهی است که برنامه ریزی حساب شده در مورد کاشت محصولات کشاورزی در سطح ملی و اطلاع رسانی به کشاورزان در مورد کاشت محصول مورد نیاز مردم هم از کمبود ناگهانی برخی محصولات وهم از ایجاد مازاد غیر اصولی و تکرار اتفاقات این چنینی جلوگیری خواهد کرد.

 • یاسین ارسالی در

  این مسئولین همه مدیون خون شهدا خواهند بود.۸ سال جوون هامون جنگیدن و مردن که مردم انقدر عذاب بکشن.لعنت به این همه بی کفایتی

 • ناشناس ارسالی در

  وقتی یه مشت دزد کلاه بردار و اختلاس گر که فقط از دین و دیانت جای مهر روی پیشونیشون مونده و درعمل دزد تشریف دارن و هیچ کاری جز شکم گنده کردن بلد نیستن...خوب مملکت با این همه ثروت خدادادی میشه این.
  اخه یکی نیست بگه یه نابلد میتونه تعمیر کار ماشین یاخیاط بشه؟؟؟؟ چرا هر چی بی عرضه است میشه مدیر؟؟ و کاربلدش رد صلاحیت میشه؟؟؟؟

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه