ارسال به دیگران پرینت

صحبتهای رئیس سازمان بورس درباره سهامداران خرد

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: سیاست‌گذاری‌ها و مقررات‌گذاری‌ها بر ارزش دارایی‌های مردم تاثیرگذار است و قانون‌گذار نباید بدون توجه به منافع سهامداران خرد تصمیم گیری کند.

سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته(یکشنبه) میزبان مدیران صنعت پالایشگاهی بود. در این کنفرانس ویدیویی که به طور مجازی و با حضور مدیران شرکت‌های فعال در صنعت پالایشگاهی از جمله شرکت پالایش نفت شیراز، شرکت پالایش نفت اصفهان، شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس و انجمن پالایشگاه نفت برگزار شد، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزاری جلسات میز صنعت را راهی برای رفع دغدغه‌ها و مسایل مربوط به صنایع بورسی دانست و گفت: با جلسات هم‌اندیشی می‌توان برای تامین مالی شرکت‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و نیز حل مشکلات راه‌حل‌هایی پیدا کرد. بر این اساس و از این پس برای تمامی صنایع بورسی، میز صنعت مرتبط با آن برگزار می شود.

محمد علی دهقان دهنوی به تشکیل اولین جلسه میز صنعت در سازمان بورس اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز که به بررسی مسایل  صنعت پالایشگاهی اختصاص دارد، مشکلات موجود مطرح و موانع و چالش‌های این حوزه رفع می‌شود.

صنعت پالایشگاهی، بخش بزرگی از بازار است

وی بخش مهمی از بازارسرمایه را مربوط به صنعت پالایشگاهی و شرکت های این حوزه عنوان کرد و افزود: باید برای تامین مالی پروژه های این صنعت و افزایش سرمایه‌گذاری در آن از فرصت‌های بازارسرمایه استفاده کنیم. بر این باوریم که می‌توانیم قدرت بازار سرمایه را در کنار قدرت و توان صنایع قرار دهیم و با این رویکرد، فعالیت ها به نحو بهتری پیش می روند. 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بررسی مسایل و مشکلات مطرح شده توسط شرکت های فعال حوزه پتروشیمی و پالایشی، گفت: در نظر داشته باشید که منافع ۵۷ میلیون نفر سهامدار در شرکت‌های مختلف بازارسرمایه و مسایل مربوط به این بازار ظهور و بروز پیدا می کند. از طرفی بخش بزرگی از سهامداران سهام عدالت که حدود ۵۰ میلیون نفر می شوند مالک سهام شرکت‌های پالایشگاهی بزرگ هستند.

منافع سهامداران خرد در اولویت مقررات‌گذاری باشد

دهقان دهنوی اضافه کرد: بنابراین سیاست‌گذاری‌ها و مقررات‌گذاری‌ها بر ارزش دارایی‌های مردم تاثیرگذار است و قانون‌گذار نباید بدون توجه به منافع سهامداران خرد تصمیم گیری کند؛ البته در حال حاضر این توجه و ملاحظه به وجود آمده است.

وی سازمان بورس را حامی منافع سهامداران به خصوص سهامداران خرد دانست و اضافه کرد: در سمت دیگر میز صنایع، مدیران شرکت ها هستند که از مسایل و مشکلات مربوط به صنعت اطلاع دارند؛ همچنین انجمن ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌هایی که در هر صنعتی قرار دارند، نقش مهمی در هم افزایی مسایل صنایع مختلف ایفا می کنند. با حضور مدیران و نمایندگان اصناف در میز صنعت سازمان بورس، همه توان فکری و اجرایی در کنار هم جمع و راهکارهای عملی و اجرایی برای رفع مشکلات تدوین می شود.

۳۰ میلیارد دلار، نیاز برای افزایش کارایی در صنعت پتروشیمی

وی با اعلام تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه صنعت پالایشگاهی، گفت: با اعطای مجوز تاسیس شرکت های تامین سرمایه به شرکت‌های پالایشگاهی، انتظار می رود که این تامین سرمایه ها حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه برای پیشبرد اهداف صنعت پالایشگاهی تامین کنند. البته این رقم، مقداری ارزی و مقداری ریالی است.

رییس سازمان بورس ادامه داد: برای تامین این میزان سرمایه می توان از انواع روش ها و ابزارهای موجود در بازارسرمایه بهره برد. افزایش سرمایه شرکت ها، انتشار اوراق، تشکیل صندوق پروژه های اختصاصی برخی از این موارد هستند. بنابراین باید از هم اکنون برای آینده این صنعت برنامه مشخصی داشت. سازمان بورس هم کمک می‌کند تا با کمک همه ابزارها، تامین مالی لازم در این صنعت انجام شود.

سازمان بورس در خط اول مبارزه با محدودیت‌ها است

وی یکی از اولویت های سازمان بورس را مبارزه با محدودیت ها دانست و گفت: بسیاری از محدودیت های موجود مانند ثبت سفارش و تعهد ارزی باید کنار رود. به محض رفع مسایل تحریمی باید این محدودیت ها به سرعت برداشته شود، زیرا این موضوع اثر زیادی بر سودآوری شرکت ها دارد.

دهقان دهنوی خطاب به مدیران شرکت های پالایشی افزود: در خصوص طرح‌ها و برنامه ها به خصوص برنامه های توسعه ای خود به طور صادقانه و با سرعت اطلاع رسانی کنید تا سهامداران در جریان وقایع قرار بگیرند.

 

 

 
 

 

منبع: مشرق
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • علی سلطانی ارسالی در

  وای بحالتون فقط وای برشما که واسه انتخابات سرتون در خطره بورس و انتخاباتا به خاک میکشونیم چون خودت خواستی دهنوی کسکش خار جنده زن جنده های عوضی همتونا خارتونا میگاییم روز انتخابات ما جمع شدیم چند هزار نفر خارتونا بگاییم چون خودتون خاستید

  • ناشناس ارسالی در

   فکر نکنم کاری بکنی

 • منوچهر ارسالی در

  سلام، از آن روزی که دامنه نوسان منفی را سازمان بورس به ۵- تغییر داد پیش بینی این اوضاع نابسامان دور از انتظار نبود این دامنه منفی ضرر هنگفتی به سهامداران می زند واز آرامش بازار جلوگیری می کند ، سهامدار آن دلشان خوش بود به اینکه اگر سود نمی کنند لااقل ضرر هنگفت هم نمی کنند ولی متاسفانه مسئولین سازمان بورس ، دوراندیشی وتجربه کاری لازم را برای آرامش وکنترل بازار ندارند واز طرفی باید دستورالعمل رفع گره معاملاتی هم فعلا از دستور کار سازمان بورس خارج شود وکلا سازمان بورس اگر واقعا می خواهد بازار را سر وسامان دهدباید از هر اقدامی که باعث سقوط وافت قیمت سهام هست جلوگیری نماید. باسپاس

 • سیامک مرادی ارسالی در

  این رئیس بورس هم غلط میکنه حرف میزنه وقتی که هیچ غلطی نمیتونه بکنه .خودش شریک دزد هاست

 • حسن ارسالی در

  این بدبخت از هیچی سردر نمیاره!

 • فندی ارسالی در

  زمانی که شما حرفی با نظری میدید بدتر میشه ساکت باشید بهتره

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه