ارسال به دیگران پرینت

وزیر نفت و گاز عمان اعلام کرد معطل احیای برجام هستیم

در قالب این پروژه قرار است گاز مایع ایران از میدان گازی پارس جنوبی به مدت 15 سال و به ارزش 60 میلیارد دلار به سلطنت عمان صادر شود.

وزیر نفت و گاز عمان می گوید برای اجرایی شدن توافق معطل مانده خط لوله صادرات گاز ایران به عمان، منتظر نتایج مثبت از مذاکرات وین و احیای برجام است.

"محمد بن حمد الرمحی" وزیر نفت و گاز عمان در مصاحبه ای با وب سایت "اس پی گلوبال" با اشاره به این موضوع گفت: کشورش مایل است پروژه معطل مانده واردات گاز از ایران را بار دیگر احیا کند و همچنین در حال بررسی گسترش شبکه خط لوله خود به یمن است.

او افزود:" من خوش بین هستم که اگر در اواخر سال جاری هم نباشد، شاید به زودی در مورد احیای دوباره آن پروژه صحبت خواهیم کرد. از نظر عمان فرصتهای زیادی برای استفاده مناسب از آن پروژه وجود دارد."

گفتنی است ایران و عمان در سال 1392 توافق کردند صادرات گاز مایع ایران به عمان از طریق خط لوله زیر بستر دریا انجام شود. در آن توافق سال 1396 به عنوان سال نهایی تکمیل پروژه در نظر گرفته شده بود اما این پروژه به دلایل مختلف از جمله مخالفت های امارات با عبور خط لوله از حریم دریایی این کشور و نیز به قدرت رسیدن ترامپ و خروج آمریکا از برجام معلق مانده است.

در قالب این پروژه قرار است گاز مایع ایران از میدان گازی پارس جنوبی به مدت 15 سال و به ارزش 60 میلیارد دلار به سلطنت عمان صادر شود.

وزیر نفت و گاز عمان به "اس پی گلوبال" گفته که او مذاکرات وین را از نزدیک زیر نظر دارد اما همچنین می خواهد مطمئن باشد که اگر برجام بار دیگر احیا شده و به اجرا درمی آید، یک توافق دوام دار بوده و عمر آن با دولت فعلی آمریکا گره نخورده باشد و در آینده مشمول درگیری سیاسی بین ایالات متحده آمریکا و ایران نمی شود.

او افزود: "اگر سایه تحریم های احتمالی آینده آمریکا علیه ایران بر سر این پروژه سنگینی نکند ما می توانیم حتی گاز بیشتری از ایران وارد کنیم و حتی با خط لوله آن را به یمن هم صادر کنیم...اولین سوالی که مردم می پرسند این است که اگر پس از بایدن، ترامپ برگردد و توافق را دوباره لغو کند چه می شود؟ این سوال پرسیده خواهد شد و ما باید مراقب باشیم که این بار چه نوع توافقی خواهیم داشت."

وزیر نفت و گاز عمان گفت علاوه بر صادرات مجدد گاز به یمن دولت عمان قصد دارد از گاز وارداتی ایران در توسعه صنعت و تولید محصولات پتروشیمی استفاده کند.

 

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه