ارسال به دیگران پرینت

دلار توان ریزش ندارد

فعال بازار سهام اخیرا در یک نظرسنجی نظر خود را درباره شانس احیای برجام در نیمه نخست امسال و همچنین ریسک و بازده موردانتظار از بازارها به بورسان اعلام کردند که نتایج آن در جدول زیر قابل مشاهده است. با این حال چند نکته قابل توجه در این نظرسنجی وجود داشت. نخست آنکه بسیاری با وجود آنکه انتظار دارند برجام حداقل در نیمه اول سال شانس خوبی برای احیا داشته باشد، اما همچنان دلار را صعودی می‌بینند. در این نظرسنجی تنها ۸ درصد افراد انتظار افت نرخ ارز طی سال جاری داشتند و به طور میانگین رشد ۱۴ درصدی آن پیش‌بینی شد. اما نکته دوم آنکه به جز آن دسته‌ای که انتظار بازدهی یکسان از دلار و سکه دارند، بقیه عمدتا سکه را گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده‌اند. به طوری که از بین ۱۲۰ پاسخ ۵۲ نفر بازدهی این دو را یکسان، ۲۱ نفر بازده دلار را بیشتر و ۴۷ نفر بازده سکه را بیشتر ارزیابی کردند. به همین جهت نظر سه کارشناس بازار سرمایه داریوش روزبهانه، محمدداوود فصاحت و داوود کاغذگران را در رابطه با چرایی این پیش‌بینی‌ها جویا شدیم.

شوک برجامی در دلار طی دو هفته جبران می‌شود

از داریوش روزبهانه، کارشناس بازار سهام پرسیدیم: با وجود آنکه شانس احیای برجام در نیمه نخست سال جاری را «بسیار بالا» ارزیابی کرده‌اید، انتظار نزولی بودن دلار را ندارید و برآورد کرده‌اید نرخ دلار امسال ۲۰ درصد رشد داشته باشد. علت این پیش‌بینی چیست؟

وی ابتدا توضیح داد که به چند دلیل شانس به نتیجه رسیدن برجام را در نیمه اول بالا را می‌داند:

الف- لزوم ثبت شدن این دستاورد در دولت روحانی

ب- هر دو طرف می‌دانند که هر نوع فرصت‌سوزی می‌تواند اوضاع را در ارتباط با مذاکرات پیچیده و از کنترل خارج کند.

ج- چینی‌ها تمایل زیادی در نهایی شدن مسئله دارند.

د- اوضاع داخلی اقتصادی هر روز پیچیده‌تر می‌شود و اقتصاد طاقت شوک‌های بیشتر را از دست داده است.

روزبهانه در مورد نرخ ارز نیز گفت: اثر متغیرهای پولی و مالی موثر بر دلار و در درجه اول کسری بودجه شدید دولت و به تبع آن تورم و حجم نقدینگی را آنقدر شدید می‌دانم که هر نوع تحرک سیاسی بر دلار در میان‌مدت را ناچیز ارزیابی می‌کنم. به این معنی که حتی در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، شوک دلاری در فاصله کمتر از دو هفته ترمیم می‌شود. دلار توان ریزش ندارد و به موازات حرکت به سمت پایان سال، بانک مرکزی و دولت متقاعد شده‌اند که سیاست افزایش تدریجی دلار متناسب با تورم بهتر از سیاست سال‌های گذشته مبتنی بر سرکوب نرخ‌ها است.

طلا گوی را از رمزارزها خواهد ربود

محمدداوود فصاحت نیز که شانس احیای برجام در نیمه اول سال را ۷۰ درصد و تغییرات قیمت دلار را در بازده یکساله منفی ۳۰ درصد ارزیابی کرده است می‌گوید: پیش‌بینی من با فرض به نتیجه رسیدن مذاکرات و برگشت به برجام است. انتظار دارم با رفع تحریم‌ها و امکان فروش نفت و آزاد شدن منابع ارزی بلوکه شده قیمت دلار در محدوده ۱۷ هزار تومان متعادل شود.

این کارشناس بازار سهام علیرغم نزولی دیدن بازده دلار، انتظار دارد قیمت سکه در یک سال آینده بدون تغییر بماند. وی در این خصوص توضیح داد: با توجه به شرایط بازارهای جهانی، انتظار دارم قیمت جهانی طلا در میان مدت افزایش یابد. به همین دلیل علیرغم کاهش قیمت ارز پیش‌بینی می‌شود در نهایت قیمت سکه تغییر چندانی نداشته باشد.

فصاحت محرک رشد اونس را تورم جهانی و احتمال رکودی شدن بازارهای مالی دنیا عنوان کرد و افزود: رمزارزها نقش بازار جانشین را برای طلا بازی کردند و مانع جدی رشد طلا در چندماهه اخیر بودند. به نظرم در میان مدت طلا دوباره جایگاه خود را به دست خواهد آورد.

حمایت تکنیکال از اونس؟

داوود کاغذگران دیگر کارشناسی بود که در این نظرسنجی عملکرد سکه را نسبت به ارز بهتر دانسته است. وی نیز علت آن را انتظار افزایش نرخ اونس جهانی اظهار کرد و گفت طلا به نظر بر اساس تکنیکال نیز باید روندی مثبت داشته باشد.

 

منبع: بورسان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه