ارسال به دیگران پرینت

جهش قابل توجه قیمت دلار

جهش یک هزار تومانی قیمت دلار در صرافی ملی امروز در حالی رخ داد که رییس بانک مرکزی ریزش قیمت دلار ناشی از اخبار وین را به مدیریت بانک مرکزی نسبت داده و در یک برنامه تلویزیونی دیشب اعلام کرد که قیمت اسکناس امریکایی به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد.

عمر وعده عبدالناصر همتی به چند ساعت نپایید و بهای فروش دلار با حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت از ۲۰ هزار و ۷۰۰ هزار تومان دیروز به حدود ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

در بازار آزاد هم قیمت دلار از ۲۲ هزار تومان گذشت و با ۵۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به دیروز با نرخ ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد.

کامبیز افسری، کارشناس بازار ارز درباره علت جهش قیمت دلار در صرافی ملی می‌گوید که قیمت دلار در بازار آزاد از ۲۲ هزار تومان گذشت و بانک مرکزی برای اینکه فاصله قیمت دلار بازار آزاد و صرافی ملی را کاهش دهد، قیمت را در صرافی ملی به یکباره حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش داد.

او البته تاکید می‌کند که بازار ارز خوش‌بینی محض به مذاکرات وین را از دست داده است و از سمتی با گشایش بازارها پس از محدودیت‌های کرونایی قیمت دلار افزایشی شد.

افسری معتقد است که حتی اگر برجام احیا شود کاهش قیمت در بازار ارز دوام چندانی ندارد و قیمت‌ها دوباره به نرخ‌های فعلی برمی‌گردد.

میثم رادپور، تاکید کرده بود که ذخایر ارزی کاهش قابل توجهی داشته است و به همین دلیل بانک مرکزی دیگر نمی‌تواند چندان بازارسازی کند و کاهش قیمت ارز به عوامل دیگری از جمله گشایش در سیاست‌ خارجی ایران و رشد اقتصادی و در نتیجه تقویت ارزش ریال بستگی دارد.

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه دیشب در یک اتاق گفتگو در کلاب هاوس اعلام کرده است که ایران پارسال فقط ۱٫۲ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است که این رقم حاکی از کاهش بی‌سابقه فروش نفت ایران است.

 

منبع: تجارت‌نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • حافظ ارسالی در

    ریاست بانک مرکزی رفیق دلالان، رفیق دزدوشریک غافله، همیشه همین بوده دولت خود بزرگترین دلال است وحامی دلالان، کشاورزی کارخانه و.. تواین مملکت دلال پرور پا نمی گیرد

  • رضا ارسالی در

    یکی به این همتی بگه جااااااااان مادرت حرف نزن

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه