ارسال به دیگران پرینت

در مصوبه اخیر شورای نگهبان استثناء نیز وجود دارد

شورای‌نگهبان می‌گوید برای انتخابات قانونگذاری نکرده ولی مصوبه‌اش باید اجرا شود

سیامک ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان، گفته که «مصوبه اخیر شورای نگهبان درباره شرایط ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری، «قانونگذاری» نیست».

▪️ ره‌پیک افزوده که «در مصوبه اخیر شورای نگهبان استثناء نیز وجود دارد که اگر شخصی خارج از شروطی که در مصوبه آمده است، اقدام به ثبت‌نام کرد و اعتراض داشت، مثلاً ۳۸ سال سن داشت اما رجل سیاسی مذهبی، مدیر و مدبر بود و همه شرایط را داشت، چون شورای نگهبان مرجعی است که باید صلاحیت را تشخیص بدهد، صلاحیت او را بررسی می‌کند و اگر تشخیص داد صلاحیت دارد استثنائاً او را می‌پذیرد و این استثناء منطقی است».

▪️ره‌پیک ادامه داده که «در یک سال گذشته مجلس طرحی برای اصلاح قانون انتخابات ارائه داد اما به سرانجام نرسید و چون بر اساس نظر هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام باید «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری» توسط شورای نگهبان انجام می‌شد، شورا هم مصوبه سال ۱۳۹۶ را در ۴ بند مجدد بررسی کرد و همان چیزهایی که در طرح مجلس بود در این مصوبه لحاظ کرد، بنابراین اینها چیز جدیدی نیست.»

▪️او تاکید کرده «همه قواعد الزام‌آور سیستم حقوقی کشور، قانون مصوب مجلس نیست ولی لازم‌الاجرا هستند، مثل آیین‌نامه‌های اجرایی دولت. بنابراین این حرف دقیقی نیست که گفته می‌شود این مصوبه قانونگذاری است یا خیر».

 

منبع: روزآروز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • علي ارسالی در

    سلام . خوب شما چكاره حسني كه جلوتر از قانون حركت مي كني و ديكتاتورمعابانه صحبت مي كني كه قانون نيست ولي بايد مصوبه اجرا شود .

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه