ارسال به دیگران پرینت

عراقچی: دیپلمات‌های ارشد چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با تاکید براینکه چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند،گفت: تمام تحریم‌هایی که بعد از اجرایی شدن برجام وضع شده اند؛ چه آنها که در دوره اوباما و چه آنها که در دوره ترامپ وضع شده‌اند باید لغو شوند.

رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی در وین در پایان دور جدید گفت‌ وگوهای کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی درباره تحریم‌های موسوم به «کاتسا» تایید کرد که ایران بر لغو همه تحریم‌ها از جمله کاتسا تاکید دارد.

عراقچی درباره ترتیبات اقدامات آمریکا و ایران تصریح کرد: مواضع ما هیچ تغییری نکرده است. آمریکا ابتدا باید همه تحریم‌ها را لغو کند و ایران تنها پس از راستی آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا، به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردد و این موضع ایران تغییر نخواهد کرد.

وی در عین حال با اشاره به کارگروه سوم کمیسیون مشترک که از فردا در وین آغاز به کار می‌کند و پیشتر با عنوان کارگروه ترتیبات و توالی (sequence) شناخته می‌شد، گفت: این کمیسیون بر روی اقدامات عملی یا (practical arrangements) متمرکز خواهد شد. وظایف این کارگروه علاوه بر بررسی نحوه راستی آزمایی و مدت زمان آن، تعیین «جدول زمانی» اقدامات همه طرف‌ها برای انجام تعهداتشان خواهد بود.

رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی در پاسخ به پرسشی در خصوص تحریم‌های موسوم به چرخه دلار یا U-turn که مانع اصلی تعاملات بانکی ایران و مانع بزرگ بهره‌مندی ایران از منابع برجام است و اینکه آیا ایران برداشته شدن این تحریم‌ها را نیز مطالبه کرده، افزود: بررسی این موضوع را باید به کارشناسان بسپاریم.

وی در عین حال اضافه کرد: در حال حاضر در حال کار کردن بر روی موضوع «تبدیل پول‌های مختلف» هستیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تأکید مجدد بر اینکه ایران نمی‌پذیرد که گفت‌ وگوها بدون نتیجه ادامه یابد، گفت: اگر احساس کنیم سایر طرف‌ها جدیت لازم را ندارند، گفت‌ وگوها را متوقف می‌کنیم.

مذاکره کننده ارشد ایرانی در نشست وین افزود: هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم.

رئیس هیات ایرانی حاضر در کمیسیون مشترک برجام ادامه داد: تصمیم گرفتیم کار دو کارگروه قبلی که یکی موضوع تحریم‌های آمریکا و دیگری اقدامات هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند، فشرده‌تر شود.

عراقچی همچنین از همسانی مواضع چین و روسیه با ایران ابراز رضایت کرد و گفت: قبل از جلسه امروز کمیسیون مشترک در گفت‌وگوهای دو و سه جانبه با هیئت‌های چینی و روسی متوجه شدیم تقریبا در همه موارد با آنها اشتراک مواضع داریم.‌

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • کارشناس سیاسی ارسالی در

    هموطن عزیز گول کارهای دشمن را نخورید متاسفانه صهیونیستها درهمجای کشور افراد نفوذی دارند؟ سردارشهید ما قاسم سلیمانی و ظریف هر دو فرزندان همین نظام و کشورند و هر دو دلسوز و بفکر منافع ملی ایران هستن اما با روش خودشان نباید این فایل صوتی دستاویزی باشد برای تفرقه افکنی مردم باید هوشیار و اگاه باشد همان شخصی که درتاسیسات نطنز خرابکاری کرد همان افراد در وزارت خارجه اقدام به نشر این فایل صوتی نمود؟ متاسفانه سیستم امنیتی کشور بسیار ضعیف است. اصلا چیز مهمی نبوده بواسطه همین بوق های رسانه ای مخصوصا بی بی سی و تلویزیون وهابیت سعودی اینترنشنال به حواشی آن پرداختند و هر روز بزرگنمایی میکنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه