خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

واکسن زدن بهتر از نزدن است

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سازمان بهداشت جهانی معتقد است که درحال حاضر واکسن زدن به مراتب بهتر از نزدن است؛ زیرا میزان ابتلا، مرگ‌ومیر و وخامت حال بیمار را کاهش می‌دهد.

محمدجعفر صادقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: هر واکسنی که وزارت بهداشت تایید کرده‌است از نظر ما به عنوان واکسن کرونا قابل تایید بوده و نمی‌توان گفت کدام واکسن بهتر است زیرا احتمال دارد مردم سردرگم شوند و نتوانند انتخاب درستی داشته‌باشند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سوال که آیا واکسن‌ها تاکنون عوارضی هم داشته یاخیر تشریح‌کرد: تا الان هیچ عارضه جدی پس از تزریق واکسن‌ها نداشته‌ایم و درد، تب و ضعف را به عنوان عوارض خاص درنظر نمی‌گیریم.

وی افزود: برای تسکین درد یا تب و یا برای جلوگیری از آن‌ها، پس از دریافت واکسن، استفاده از مسکّن توصیه می‌شود اما نوع مسکّن سلیقه‌ای بوده و فرد می‌تواند از استامینوفن، آسپرین یا دیگر آرام‌بخش‌ها مصرف کند و صراحتا تاکیدی بر استفاده از آسپرین نیست.

صادقی در توصیه به افرادی که در برابر دریافت واکسن کرونا مقاومت می‌کنند، خاطرنشان‌کرد: سازمان بهداشت جهانی معتقد است که درحال حاضر واکسن زدن به مراتب بهتراز نزدن است؛ زیرا میزان ابتلا، مرگ‌ومیر و وخامت حال بیمار را کاهش می‌دهد؛ به عنوان مثال، در صورت زدن واکسن اگر فرد کرونا بگیرد به صورت سرپایی و با مصرف دارو بهبود پیدا می‌کند، درحالی‌که قبل از تزریق واکسن، ممکن‌است مجبور به مراجعه‌به بیمارستان شود. پس واکسن‌ها نقش مفیدی دارند و می‌توانند نقش موثری در پایداری ایمنی فرد در مقابل کرونا ایفا کنند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این پرسش که آیا کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی پس از دریافت واکسن کرونا با مشکلی روبه‌رو بوده‌اند، گفت: تا این لحظه هیچ عارضه جدی راجع‌به هیچ واکسنی گزارش نشده‌است و عوارض جزئی مثل تب، بی‌حالی و ضعف وجود داشته که از دید ما طبیعی است.

وی در ادامه افزود: من به عنوان کادر درمان، واکسن دریافت کردم ولی مورد خاصی به‌جز چند ساعت بی‌حالی و ضعف نداشتم که آن هم بدون مسکن رفع شد.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه