ارسال به دیگران پرینت

آسیب‌ های مفصلی ناشی از اضافه وزن، یکی از اثرات کروناست

جراح و متخصص استخوان و مفاصل در بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا از توابع استان فارس گفت: اضافه وزن و آسیب‌های مفصلی یکی از اثرات شیوع کروناست که باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد.

علی آزاد، جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: چاقی و افزایش وزن با فشار بر مفاصل سبب ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان‌ها می شود که این افزایش وزن و چاقی در دوران پاندمی کرونا به دلیل قرنطینه خانگی و خانه نشینی و ... شدت یافته است.

جراح و متخصص استخوان اضافه کرد: چاقی سرعت تخریب مفاصل را افزایش می دهد و گاه سبب عارضه‌های مزمن و ماندگار می‌شود بنابراین کاهش وزن یکی از مهمترین دستورات پزشکی به مبتلایان به آرتروز(ساییدگی مفصل) است که فشار بر مفاصل را کاهش می دهد و مانع از ساییدگی مفاصل می‌شود.

به گفته وی یکی دیگر از توصیه‌های پزشکی به مبتلایان به آرتروز در کنار کاهش وزن، ورزش‌های اختصاصی به منظور تقویت عضلات است که همچون کمربند محافظ برای زانو عمل می کند.

آزاد گفت: اشخاص چاق به طور طبیعی، به دلیل افزایش وزن، فشار را بر مفاصل وارد می کنند و استخوان‌ها نیز تراکم بیشتری می‌یابند، اما تاثیرات مخرب این عارضه بر مفاصل نباید فراموش شود.

جراح و متخصص استخوان  اضافه کرد: این ساییدگی با افزایش سن تشدید می‌ یابد و می‌تواند منشاء بروز خوردگی استخوان نیز باشد و در صورت تداوم خاصیت اولیه مفصل را هم از بین می برد.

آزاد گفت: اشخاص مبتلا به اضافه وزن و چاقی (در صورت عدم وجود مشکلات خاص) روزانه حداقل نیم ساعت پیاده ‌روی نسبتا تند داشته باشند و به تدریج، مدت زمان ورزش را افزایش دهند.

وی ادامه داد: طب‌سوزنی، ماساژ درمانی و ورزش‌های نرم نظیر پیاده‌روی از کهنه شدن بیماری جلوگیری می کند.

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه