خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

اشتباهات مرگ آور دارویی که احتمالا دارید و نمی دانید !

برخی اشتباهات در مصرف داروها وجود دارد که به عقیده بسیاری از افراد ساده به نظر می رسد، اما در واقع این اشتباهات دارویی می تواند باعث آسیب های جدی شود و باید از آن ها دوری کرد.

اقتصادنیوز  | تعداد این اشتباهات کم تر از آن چیزی است که فکر می کنید اما به هر حال حدود یک و نیم میلیون مردم در کل دنیا به دلیل همین اشتباهات دارویی دچار آسیب های جدی شده اند. قسمت ناراحت کننده ماجرا اینجاست که همه این مرگ و میر ها کاملاً قابل پیشگیری بودند. به همین دلیل می توانیم خودمان و اطرافیانمان را از بروز چنین اشتباهات دارویی و مرگ آوری حفظ کنیم که شامل مواردی هستند که در ادامه ی این بخش از سلامت نمناک به آنها پرداخته ایم.

1. اشتباه گرفتن دو دارو با نام های مشابه

این اتفاق معمولاً ممکن است به دلایل مختلفی از جمله دست خط بد پزشک و یا ناتوانی کامل متصدی داروخانه برای خواندن نسخه و یا حتی نام غلط درج شده روی قفسه های داروخانه باشد. تقریباً 25 درصد از این اشتباهات شامل همین تشابهات اسمی است.

چگونه از این اتفاق دوری کنیم :

از پزشک خود بخواهید زمانی که نسخه را می نویسد، نام دارو و دوز مورد نیاز را به خود شما نیز اعلام کند. سپس روی برچسب دارو را بعد از خرید از داروخانه چک کنید تا از نام و دوز دارو و دستورالعمل برای استفاده مطمئن شوید.

اشتباهات خطرناک دارویی

2. مصرف دو یا تعداد بیشتر دارو که عوارض جانبی آن ها روی یکدیگر تاثیر می گذارد

هر دارویی عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد و هنگام مصرف دارو کنار یکدیگر می تواند تداخل ایجاد کند و این عوارض جانبی را بدتر کند.

چگونه از این اتفاق جلوگیری کنیم :

لیستی از داروهایی که افراد بالای 65 سال می توانند از آن ها استفاده کنند، تهیه کنید. سپس این لیست را با خودتان به نزد پزشک ببرید و از او بخواهید که تمام داروهای تجویزی را با شما چک کند.

اگر داروی شما با ریسک همراه باشد، از پزشکتان بخواهید جایگزین مناسب تر و امن تری برایتانن تجویز کند.

 

اشتباهات رایج دارویی

3. اوردوز کردن بر اثر ترکیب چند دارو با ویژگی های مشابه

بسیاری از افراد داروهای مشابه با یکدیگر را مصرف می کنند که برای وضعیت های مختلف طراحی شده اند. به طور مثال؛ داروهای استرس و درد هر دو مسکن هستند، اما ممکن است برای بعضی از وضعیت ها اثر سمی به همراه داشته باشند.

چگونه از این وضعیت جلوگیری کنیم :

حتماً به هشدارهای نوشته شده روی بسته بندی هر دارویی بدون نیاز به نسخه که می خرید، توجه کنید. به دنبال کلمات کلیدی مثل خواب آور، همراه با احساس سرگیجه، مسکن و تشابهات دارویی باشید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه