خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

کشتی «ساویز» در دریای سرخ | اختلافاتی در بین رهبران ارتش اسرائیلی

پایگاه خبری «والاه» از وجود اختلافاتی در بین رهبران ارتش اسرائیلی در خصوص حمله به کشتی‌های ایرانی خبر داده و تصریح کرد انتقادات به درگیری دریایی که ارتش اسرائیل علیه ایران به راه انداخته، افزایش یافته است و این اختلافات تنها منحصر به ژنرال‌های ارتش نمی‌شود، بلکه فرماندهان ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی را نیز در بر می‌گیرد.

صالح النعامی در العربی الجدید نوشت: در سایه تشدید اختلافات در اسرائیل در خصوص جنگ دریایی با ایران، روزنامه «یسرائیل هیوم» روز پنجشنبه تاکید کرد که محافل نظامی اسرائیل نگرانند که ایران به حملات این رژیم به کشتی‌های ایرانی که اخیرا صورت گرفته، پاسخ دهد.

تحلیلگر این روزنامه، یوآف لیمور، تصریح کرد که ممکن است ایرانی‌ها به افزایش حملاتی که اهداف دریایی آن‌ها را مورد اصابت قرار داده، با موشک‌های بالستیک یا پهپاد‌های خود پاسخ دهند.

روزنامه نیویورک تایمز در این باره از یک مسئول امنیتی نقل کرد که طرف اسرائیلی به ایالات متحده خبر داده که نیروهایش کشتی ایرانی که به سمت سواحل یمن در حرکت بوده را هدف گرفته اند و اسرائیلی‌ها این حمله را بعنوان واکنشی به هدف گرفته شدن کشتی اسرائیلی از سوی ایران دانسته و تصریح کرده اند که کشتی «ساویز» در دریای سرخ متحمل ضرر‌هایی شده است.

طبق گزارش‌های نظامی اسرائیل و به نقل از یسرائیل هیوم، ایرانی‌ها پهپاد‌های هجومی دارند که می‌توانند بیش از دو هزار کیلومتر را بپیمایند و همین مساله آن‌ها را قادر به حمله به اهدافی در داخل اسرائیل، از پایگاه‌های داخل ایران می‌کند.

محافل نظامی احتمال دادند که ایران استفاده از پهپاد‌ها را برای حمله انتقام جویانه انتخاب کند و دلیل آن، کندی سرعت پهپاد‌ها به نسبت موشکهاست، علاوه بر اینکه پهپاد‌ها در ارتفاعات پایین تری پرواز می‌کنند که باعث می‌شود سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل قادر به سرنگون کردن پهپاد‌ها نباشند و احتمال ساقط شدن آنها کم شود.

به گزارش این روزنامه اسرائیلی، یگان کماندوی دریایی وابسته به نیروی دریایی اسرائیل که با عنوان «قوای ۱۳» شناخته می‌شود، مسئول حملات به کشتی‌های ایرانی در طول دو سال گذشته است و حمله‌ای که کشتی ایرانی ساویز را هدف گرفت، در پاسخ به حمله ایران به دو کشتی تجاری تاجران اسرائیلی است که در دریای عرب شناور بودند.

از سوی دیگر، پایگاه خبری «والاه» از وجود اختلافاتی در بین رهبران ارتش اسرائیلی در خصوص حمله به کشتی‌های ایرانی خبر داده و تصریح کرد انتقادات به درگیری دریایی که ارتش اسرائیل علیه ایران به راه انداخته، افزایش یافته است و این اختلافات تنها منحصر به ژنرال‌های ارتش رژیم صهیونیستی نمی‌شود، بلکه فرماندهان ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی را نیز در بر می‌گیرد.

این پایگاه خبری از فرماندهان نظامی اسرائیل نقل کرد: واقعیت آن است که ایرانی‌ها به کشتی‌های در تملک اسرائیل حمله کرده و این مساله نشان دهنده شکست فرماندهی است که جنگ دریایی را اداره می‌کنند».

ایشان همچنین خاطر نشان می‌کنند که مقابله با ایران باید پنهانی، پیچیده و غیر مستقیم باشد، به نحوی که منافع اسرائیل در معرض تهدید قرار نگیرد.

فرماندهان اسرائیلی هشدار می‌دهند که رفتار نظامی اسرائیل با ایران در دریا، باعث تهدید کشتی‌های تجاری صهیونیستی می‌شود و در ادامه ایرانی‌ها بار دیگر به فکر ضربه زدن به کشتی‌های اسرائیلی می‌افتند و باید مراقب بود.

با وجود اختلافاتی که در ارتش و دستگاه امنیتی اسرائیل است، اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد این عملیات از حمایت سیاسی برخوردار بوده و بنی گانتس، وزیر جنگ تصریح کرده که اسرائیل تنها از خود دفاع نموده است. ضمن آنکه وی تهدید کرده رژیم اشغالگر به عملیات دفاعی اکتفا نمی‌کند، بلکه یک عملیات هجومی هم ترتیب خواهد داد.

در همین رابطه، اوری گولدبرگ، پژوهشگر مسائل ایران در مرکز مطالعات هرتزلیا، بنیامین نتانیاهو را متهم به افزایش حملات دریایی علیه ایران با انگیزه‌های سیاسی شخصی کرد. وی در توئیت‌های متعددی تاکید کرد که نتانیاهو سعی می‌کند با سیاسی سازی عملیات نظامی علیه ایران، از این مساله به نفع محاسبات سیاسی شخصی خود استفاده کند.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه