ارسال به دیگران پرینت

شهر طلایی گمشده ۳هزار ساله مصر، از زیر خاک بیرون آمد

«این بزرگترین کشف از زمان کشف مقبره توت‌عنخ‌ آمون است»

مصر از کشف یک شهر باستانی بزرگ خبر داده که کارشناسان آن را مهمترین کشف باستانشناسی از زمان کشف مقبره توت عنخ ‌آمون دانسته‌اند.

زاهی حواس، مصرشناس، از کشف شهری باستانی در جنوب استان الاقصر، که او آن را «شهر طلایی گمشده» می‌خواند، خبر داد.

در بیانیه تیم کاوشگران آمده است: «تیم باستان‌شناسی به سرپرستی دکتر زاهی حواس در مصر شهری پیدا کرده که زیر ماسه‌ها گم شده بود. این شهر سه هزار سال قدمت دارد و به دوران آمن‌هوتپ سوم بر می‌گردد و توت عنخ ‌آمون و آیی هم زمانی حاکم آن بودند.»

باستان‌شناسان شهری را کشف کردند که ظاهرا به خوبی حفظ شده و دیوارهای سالم، یک نانوایی با تنور و اتاق‌هایی پر از وسایل مورد استفاده در زندگی روزمره دارد. به گفته روزنامه «الاقصر تایمز»، آنها مقادیری زیورآلات از جمله انگشتر، سنگ‌های قیمتی، ظروف سفالی رنگی و مهر‌های لوحه آمن‌هوتپ را نیز کشف کردند.

دکتر حواس در بیانیه‌ای گفت که این تیم پس از تنها چند هفته کاوش «تمام سازه‌های خشتی گلی» را پیدا کردند.

 

جانشینان وی از جمله توت‌عنخ ‌آمون آن را ادامه دادند.

بتسی برایان، استاد هنر و باستانشناسی مصر در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، در بیانیه‌ای گفت: «کشف این شهر گمشده دومین کشف باستان‌شناسی مهم از زمان کشف مقبره توت عنخ‌ آمون است».

برایان گفت که این کشف «پنجره‌ای نادر به روی زندگی مصریان باستان در زمانی که امپراتوری در ثروتمندترین زمان خود بود، باز می‌کند».

الاقصر، که در زمان مصر باستان تبس نام داشت و پایتخت این کشور بود، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است و به داشتن جاذبه‌های باستانی مصری و این که «دره پادشاهان» آنجا واقع است، شهرت دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه