خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

احتکار مرغ صحت دارد؟/قیمت مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: افرادی که اظهاراتی مبنی بر احتکار مرغ در واحدهای مرغداری را بیان می‌کنند، اطلاعی از روند پرورش ندارند.

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، با اشاره به اینکه بازار مرغ نوسان چندانی نداشته است، اظهار کرد: مرغداران گوشتی حلقه واسط مرغ مادر با کشتارگاه‌ها هستند و همواره به واسطه دریافت نهاده، مرغ تولیدی را با نرخ مصوب حداکثر یک هزار تومان بالاتر عرضه می‌کنند.

او با اشاره به اینکه مرغداران، نرخ مصوب فعلی را قبول ندارند، افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، مرغداران خواستار هرچه سریع تر اصلاح قیمت مصوب هستند تا بتوانند به امر تولید ادامه دهند.

اسداله نژاد قیمت بالای مرغ در مغازه‌ها را ناشی از انحرافات سیستم توزیع دانست و گفت: رصدها نشان می‌دهد که کمبودی در عرضه وجود ندارد و تنها سودجویی سیستم توزیع و نبود نظارت منجر به گرانی مرغ در بازار شده است که کنترل و پایش بر عرضه مرغ جز وظایف مرغدار نیست.

قیمت مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گرانی مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد، بیان کرد: مسئولان به جای بررسی و رفع علل گرانی‌ها، ساده ترین راه را انتخاب می‌کنند و مقصر تمامی امور را تولیدکننده می‌دانند، در حالی که مرغدار نقشی ندارد و حداکثر هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب، مرغ را به کشتارگاه می‌دهد.

او در واکنش به احتکار مرغ از سوی مرغداران بیان کرد: افرادی که چنین اظهاراتی را مطرح می‌کنند، از اصولی ترین پرورش مرغ اطلاعی ندارند چرا که هرچه سن مرغ از ۵۰ تا ۵۲ روزگی بالاتر رود، مصرف دان با تولید همخوانی ندارد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: مرغداران حداکثر ۵۰ تا ۵۲ روز مرغ را در سالن نگه داری می‌کنند که با توجه به قیمت نهاده در بازار آزاد، نگه داری بیش از حد مرغ توجیه اقتصادی ندارد.

اسداله نژاد ادامه داد: با وجود افزایش قیمت جوجه، حمل و نقل و حقوق و دستمزد، از کارگروه تنظیم بازار انتظار داریم که بر مبنای قولی که دادند، قیمت مصوب را اصلاح کنند.

او اصلاح قیمت مصوب و کاهش دخالت دولت در بازار را راهکار اصلی به حداقل رساندن التهابات قیمت در بازار اعلام کرد و گفت: سیاست دستوری دولت منجر به التهابات و برهم ریختگی بازار شده است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در واکنش به عرضه مرغ با نرخ‌های فعلی در بازار بیان کرد: اگر بنابر آمار، جوجه ریزی ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون قطعه محقق شده باشد، قیمت مرغ نباید نرخ‌های فعلی بازار باشد که به هیچ عنوان منطقی نیست.

اسداله نژاد در پایان با تاکید بر اصلاح قیمت مصوب مرغ بر مبنای هزینه تمام شده تولید گفت: عرضه مرغ با نرخ‌های ۳۰ تا ۳۷ هزار تومان در بازار به هیچ عنوان منطقی نیست، از این رو ستاد تنظیم بازار هرچه سریع‌تر باید قیمت‌ها را اصلاح کند چرا که قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۲۳ هزار تومان است.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    خدا ازشون نگذره که باعث گرانی و کمبود مرغ شدند . ما نه جرئت ایستادن در صف را داریم نه توان خرید آزاد را . شب عید و گرانی همه چیز و ...شرمندگی از اهل و عیال.

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه