ارسال به دیگران پرینت

دو تا ماسک بزنیم؟ | توصیه کارشناسان برای استفاده از ماسک

در حالی که آمار رشد کرونا در جهان افزایش یافته است، هنوز برخی از ماسک استفاده نمی کنند. اما در این میان برخی نیز برای در امان ماندن از دو ماسک استفاده می کنند. توصیه کارشناسان برای استفاده از یک یا دو ماسک را می توانید در این مطلب بخوانید.

در حالی که آمار رشد کرونا در جهان افزایش یافته است، هنوز برخی از ماسک استفاده نمی کنند. اما در این میان برخی نیز برای در امان ماندن از دو ماسک استفاده می کنند. توصیه کارشناسان برای استفاده از یک یا دو ماسک را می توانید در این مطلب بخوانید.

کرونا با سرعت بالایی در کشورهای مختلف جهان شیوع پیدا می‌کند و دولت‌ها مردم را به استفاده از ماسک تشویق می‌کنند. حالا یکی از توصیه‌های جدید برای مقابله با انتقال کرونا، استفاده از دو ماسک است، اما این پیشنهاد تا چه اندازه کارایی دارد؟

جهان در یکسالی که از شروع همه‌گیری کرونا می‌گذرد تغییرات زیادی را تجربه کرده و بیش از ۱۰۰ میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند. علاوه بر این، با گونه‌های جدیدی هم مواجه شده‌ایم که سرعت شیوع بالاتری دارند.

برخی از کارشناسان حوزه سلامت چنین کاری را برای همه ضروری نمی‌دانند، با این حال طبق گفته یکی از متخصصان انتقال ویروس در دانشگاه «ویرجینیا تک» به نام «لینسی مار»، چنین توصیه‌ای برای افراد با چهره‌های لاغر و استخوانی کارایی دارد:

«اگر چندین لایه را با یکدیگر ترکیب کنید، به کارایی بالایی برای مسدودسازی ورود و خروج ویروس از طریق راه تنفسی دست پیدا می‌کنید.»

در برخی کشورها واکسیناسیون علیه کرونا آغاز شده، اما همچنان باید اقدامات احتیاطی مانند حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را انجام داد. طبق جدیدترین برآوردها زندگی در جهان با نرخ واکسیناسیون کنونی تا ۷ سال آینده به حالت عادی بازمی‌گردد، بنابراین استفاده از ماسک هنوز اهمیت بالایی دارد.

با توجه به کمبود این ماسک‌ها در جهان و همچنین محدودیت تقریبی برای کادر درمان، استفاده از دو ماسک عادی توصیه مناسبی به نظر می‌رسد چرا که ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی در این زمینه حداقل ۵۰ درصد کارایی دارند. برای مثال توصیه دکتر مار این است که یک ماسک پارچه‌ای روی ماسک جراحی پوشیده شود. در حقیقت استفاده از دو ماسک می‌تواند در کنار بهبود کارایی و اثربخشی، مشکل زیادی هم برای تنفس افراد ایجاد نکند.

با وجود اینکه استفاده از دو ماسک می‌تواند منجر به افزایش کارایی آن و کاهش خطر ابتلا به کرونا شود، اما هیچ‌کدام از ماسک‌ها کامل و بی‌نقص نیستند. بنابراین حفظ فاصله اجتماعی و همچنین شستشوی مکرر دست‌ها همچنان باید مدنظر افراد باشد.

بحث‌ها درباره استفاده از ماسک به چندین زمینه علمی مانند همه‌گیر شناسی و فیزیک ارتباط دارد و پژوهش‌ها از تاثیر مثبت ماسک در جلوگیری از ابتلا به کرونا و همچنین محدود کردن همه‌گیری خبر می‌دهند. استفاده از یک ماسک به خصوص ماسک N95 می‌تواند کارایی بالایی در این زمینه داشته باشد و حالا پژوهش‌ها روی استفاده از دو ماسک تمرکز کرده‌اند.

اگر به دنبال استفاده از بیش از دو ماسک باشید، به کارایی بالایی دست پیدا نمی‌کنید و همچنین با مشکل تنفسی روبه‌رو می‌شوید. برای بهبود عملکرد ماسک می‌توانید یک ماسک پارچه‌ای را به جای اینکه به گوش‌های خود وصل کنید، پشت سر ببندید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه