خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

رفتار کرونا با ایرانیان متفاوت است ؟

آیا کرونای ایرانی فرق دارد؟

 

ما به آمار اعلامی اعتماد می‌کنیم، اما این نحوه مرگ و میر اتفاقاً شایعه و شائبه‌ها را تقویت می‌کند که یا ما در ایران با نوعی کرونای متفاوت و هوشمند روبرو هستیم که با همه دنیا فرق می‌کند، یا شاید شمردن و آمار بلد نیستیم!
 

 بی‌انصافی محض است اگر در این روزهایی که کادر پزشکی و درمانی زیر فشار خردکننده ناشی از کرونا فرسوده شده است کسی به نیت تخریب یا تسویه حساب سیاسی علیه آن‌ها قدمی یا قلمی بزند، اما نقدو پرسش‌گری حق رسانه‌هاست.

نظریه‌های «کرونا شایعه است و کار دشمن»، «معتادا نمیگیرن»، «تا کرونا رو نبینم باور نمی‌کنم»، «این بزرگترین تهدید بشریت در هزاره اخیر است»، «کرونا یک بیماری واقعی است که انسان‌ها را واقعاً درگیر می‌کند و می‌کشد»، «کرونا رو پزشکان برای فروش داروهای شیمیایی زیادی بزرگ کردن وگرنه با کمی عنبرنسارا و روغن بنفشه و دمنوش می‌شود شکستش داد»، «کرونا رو چینی‌ها برای شکست ترامپ درست کردند» و ... هنوز در ایران طرفداران سرسخت خودش را دارد اما نکته‌ای که از روز نخست این بیماری برای من عجیب آمد نحوه برخورد اهل فن با ماجرا و آمار و ارقام است.

اگر از آن گزارش اول اسفند 98 تلویزیون قم بگذریم که می‌گفت کرونا شایعه است و شهر در امن و امان، آقای حریرچی به عنوان معاون کل وزارت بهداشت هم رسماً اعلام کرد «اگر آمار ادعایی 50 کُشته در قم به دلیل کرونا صحت داشته باشد من استعفا می‌کنم» و نکرد، آمار کرونا در ایران که هر روز از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود عجیب است، حتی اگر حرف دکتر مسعود مردانی عضو ستاد علمی کرونا که گفت آمار فوتی‌ها را باید در 2/5 ضرب کرد یا حسین قشلاقی عضو شورای عالی نظام پزشکی که عنوان کرد تعداد جانباختگان کرونا ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است را باورکنیم باز هم آمار نکته‌های غریبی دارد.

سازمان بهداشت جهانی هر روز آمار فوت و ابتلا اعلامی از سوی کشورهای مختلف را بر اساس روز، هفته و ماه دسته‌بندی می‌کند. آمار شش روز گذشته چند کشور را با ایران مقایسه کنیم:

آمار کرونا

منبع: https://covid19.who.int/table

اگر در جدول دنبال چین می گردید، طبق مستندات سازمان بهداشت جهانی آن‌ها در ماه گذشته فقط 2 کُشته داشته‌اند. اما نگاهی به همین آمار ساده نشان می‌دهد تنها کشوری که تعداد مرگ‌های آن تقریباً منظم و خطی است، کشور ماست و رقیب‌مان روسیه که حتی آن‌ها هم در شش روز گذشته نوسان صد نفره داشته‌اند.

این اتفاق تقریباً از روز نخست رخ داد. یعنی آمار کسانی که در کشور ما فوت کردند در هفته معمولاً مثبت یا منفی 30 نفر است، چطور چنین چیزی ممکن است؟ یعنی حتی نشد یک بار، یک روز این آمار مثل باقی کشورهای دنیا شیب تند صعودی یا نزولی داشته باشد؟

این بیماری چرا در ایران این طور منظم و حساب‌شده افراد را می‌کُشد؟ انگار هر روز سهمیه دقیقی وجود دارد که از آن نباید بالاتر یا کمتر برود. یعنی اگر اول هفته اعلام شد 300 نفر فوت کرده‌اند، می‌شود آمار روزهای بعدی را با اندکی خطا حدس زد. بین 290 تا 320 نفر!

این دیگر یک ادعای ژورنالیستی نیست، کافی است به آمار نگاه کنید. در هفته گذشته افراد فوت شده در ایران بین بازه 452 تا 486 نفر بوده است، در اسپانیا بین 97 تا 252، در لهستان 143 تا 637، آمریکا 653 تا 1825، فرانسه 302 تا 1219، روسیه 303 تا 461 و آرژانتین 129 تا 379! چطور کرونا در ایران این همه آمار بلد است؟

همین آمار نشان می دهد که حال بعضی کشورها هم خیلی بد است، مثلاً لهستان که 38 میلیون جمعیت دارد دیروز 637 کُشته داده است ولی هند با یک میلیارد و 353 میلیون نفر جمعیت و بهداشتی نه چندان درخشان 585 کُشته و چین صفر!

ما به آمار اعلامی اعتماد می‌کنیم، اما این نحوه مرگ و میر اتفاقاً شایعه و شائبه‌ها را تقویت می‌کند که یا ما در ایران با نوعی کرونای متفاوت و هوشمند روبرو هستیم که با همه دنیا فرق می‌کند، یا شاید شمردن و آمار بلد نیستیم! 

 

احسان محمدی 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    نخیر!!رفتارمسئولین ما با کرونا متفاوت است

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه