ارسال به دیگران پرینت

در مرحله دوم انتخابات نماینده مدیران مسئول تجدیدنظر کنید

چهار تشکل صنفی مطبوعات در نامه ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار تجدیدنظر در مرحله دوم انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطلبوعات شدند.

جناب آقای دکتر صالحی 

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی 

با سلام و احترام 

همانگونه که مستحضرید انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای صنفی و موثر در سرنوشت جامعه رسانه ای کشور ، در٢٠ آبان ماه برگزار شد و به دلیل آنکه هیچ یک از نامزدها موفق به کسب حد نصاب لازم نشدند انتخابات به دور دوم کشیده شد. 

در این دوره از انتخابات این امید وجود داشت که بالاخره پس از هشت دوره ( یعنی شانزده سال)،طلسم نمایندگی مدیران مسئول توسط یک مدیر دولتی شکسته شود و یکی ازمدیران رسانه ها در انتخاباتی سالم و عادلانه ، با رأی اهالی این صنف برگزیده و راهی هیات محترم نظارت شود. 

در همین راستا تشکل های فعال در این بخش و مدیران مسئول مطبوعات و رسانه ها با شور و شوق و امیدواری به تغییر ، وارد این رقابت انتخاباتی شدند و بسیاری نیز خود را شایسته این نمایندگی دانسته و کاندیدای این مسئولیت خطیر شدند. 

اما در کمال ناباوری برخی گزارش ها و اخبار از فرآیند انتخابات ، موجب ایجاد شائبه ها و نگرانی هایی در سلامت این رویداد شد. زیرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه هیات نظارت به عنوان نهاد مجری که  می بایست مطابق با مقررات عمل کرده و بطور کامل اصل بی طرفی را رعایت کند متاسفانه مقررات  و اصل  بی طرفی را رعایت نکرده است .به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

1- در این انتخابات همانند موارد مشابه دیگر می بایست آراء مخفی بماند اما نرم افزار مورد استفاده در این انتخابات این امکان را به برگزار کنندگان انتخابات می دهد که مشاهده کنند چه کسی به کدام نامزد رأی داده است! مخفی نبودن آرا، به تنهایی برای مخدوش بودن و ابطال انتخابات کافی است.

2-مخفی نماندن آراء بطور طبیعی برای همکاران مطبوعاتی ما در رسانه های آسیب پذیر می تواند موجب ارعاب و نگرانی از رأی باشد و نگران این باشند که اگر رأی آنها مطابق با سلیقۀ دستگاه اجرایی نباشد بعداً مورد مؤاخذه و تنبیه قرار بگیرند.

3- شنیده ها حاکی از آن است که برخی عوامل طی تماس با تعدادی از رأی دهندگان از آنها خواسته اند رأی خود را عوض کرده و به نامزد مورد حمایت دستگاه اجرایی رأی بدهند.

4-گفته می شود در مواردی نیز از یک آی پی چندین بار رأی داده شده که نشان از دادن رای تجمیعی دارد.

این قبیل شائبه ها و ابهامات به تدریج در ذهن تشکل ها، مدیران مسئول و کاندیداها تقویت شد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه هیات نظارت به عنوان مجری و ناظر انتخابات می بایست بطور شفاف به این ابهامات و دغدغه ها پاسخ می داد. متاسفانه به رغم تذکرات متعدد از سوی دلسوزان و اهالی رسانه ، هیچ گونه توجه و ترتیب اثری به اعتراضات و انتقادات داده نشد و اکنون شاهد آن هستیم که کاندیداهای اصلی این انتخابات از جمله آقایان مهدی رحمانیان( مدیر مسئول روزنامه شرق ) ، بیژن مقدم (مدیر مسئول پایگاه خبری الف) ، حسن کربلایی ( مدیرمسئول پایگاه خبری نیک رو ) و احمد حکیمی پور(مدیر مسئول فصلنامه خاطرات سیاسی) که  بسیاری از تشکل ها و رسانه های اصلی کشور را نمایندگی می کنند، به دلیل همین شائبه ها و در اعتراض به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه هیات نظارت  از این انتخابات کناره گیری و مراتب اعتراض و انصراف خود را بطور رسمی اعلام کردند.  

در چنین شرایطی انتظار می رود جنابعالی از کنار این شائبه ها و اعتراضات اهالی مطبوعات و رسانه، به سادگی عبور نکنید و با دعوت از کاندیداهای معترض و نمایندگان تشکل های صنفی و رسیدگی عاجل به اعتراضات آنها، شرایط را برای برگزاری انتخاباتی سالم و عادلانه و به دور از هرگونه شائبه دخالت و جانبداری ، فراهم کنید. بدیهی است که بی اعتنایی به این اعتراضات به بی اعتباری انتخابات مربوط به یکی از فرهیخته ترین و مؤثرترین اقشار جامعه می انجامد و مدیران مسئول رسانه های امضاء کننده این نامه نیز ترجیح می دهند همصدا با کاندیداهای معترض، از شرکت در این انتخابات خودداری کرده و در شکل گیری این انتخابات پر شائبه و ناعادلانه مشارکت نداشته باشند.

لذا با توجه به موارد فوق ضروری است :

اولاً از برگزاری مرحلۀ دوم انتخابات جلوگیری شود؛

ثانیاً یک گروه تحقیق با حضور مستقیم نماینده گان تشکل های صنفی ، برای بررسی کیفیت برگزاری انتخابات و تخلفات احتمالی تشکیل شود . 

ثالثاً در صورت کشف تخلف با متخلفان برخود قانونی شود.

بدیهی است در صورت بی توجهی به این خواسته های مشروع و قانونی ، حق پیگیری از طریق نهادهای قانونی کشور محفوظ است. 

امضا کنندگان: 

انجمن صنفی مدیران روزنامه های غیر دولتی 

تعاونی اصحاب رسانه              انجمن صنفی مدیران  نشریات ایران

انجمن صنفی رسانه های تخصصی کشاورزی وصنایع غذایی کشور        

 

رونوشت : 

- جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهوری جهت استحضار و دستور رسیدگی 

- جناب آقای دکتر واعظی رئیس دفتر محترم رئیس جمهوری جهت استحضار و دستور رسیدگی 

- جناب آقای نصراله پژمان فر ریاست محترم کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی جهت استحضار و دستور رسیدگی

- اعضای محترم هیات نظارت بر مطبوعات جهت استحضار و دستور رسیدگی

-جناب آقای خدادی معاون محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت استحضار و اقدام لازم

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه