ارسال به دیگران پرینت

شادگان، بمب ساعتی کرونا

ولید البوناصر در شرایط شیوع خطرناک کرونا در شادگان (جنوب خوزستان) و با وجود هشدارها و توصیه ها به در خانه ماندن و دوری از رفت و آمد و دیدار با دیگران، مراسم‌های گروهی و تجمع در بازار شلوغ این شهر بدون هیچگونه کنترل، نظارت و یا امکانات بهداشتی در حال جریان است.

در بسیاری از بازارهای محلی شادگان که با تراکم جمعیت روبروست، شهروندان برای تامین نیازهای روزانه خود بدون محدویت در بازارها حاضر می شوند.‌ با تعطیلی بازارهای شهرهای مجاور همچون آبادان و خرمشهر شهروندان آن شهرها هم برای خرید مایحتاج خود به این شهر می آیند.

 

بدلیل قرار گرفتن بازارهای شادگان در کوچه های باریک شهر و نیز وجود دستفروشان که ترافیک را دوچندان کرده مشتریان برای خرید مجبورند راهروهای شلوغ، طولانی و باریک را طی کنند که علاوه بر تماس فیزیکی با همدیگر اجناس را بارها به منظور قیمت کردن با دستان خود جابجا می کنند.

به دلیل نبود اسکناس در دستگاههای خودپرداز برای جلوگیری از انتقال آلودگی، برخی از مغازه ها با کشیدن کارت، اسکناس در اختیار مردم می گذارند که علاوه بر کمک به شیوع آلودگی از طریق تبادل اسکناس، این مغازه ها به محل تجمع مردم مبدل شده اند.

علاوه بر آن مراسم عروسی و عزاداری ها با تعداد بالایی در حال برگزاری است مراسمی که استاندار خوزستان از آنها به عنوان بمب ساعتی عنوان کرد. در این مراسم که تماس از جمله دست دادن و روبوسی همچنان ادامه دارد، ریسک پذیری به دلیل احتمال وجود افراد مبتلا به ویروس کرونا به شدت بالاست. در این مراسم از فنجان قهوه مشترک استفاده می شود.

مردم این منطقه هنوز از شدت خطر این ویروس آگاه نیستند. اطلاع رسانی محیطی بسیار کم رنگ است. سخن گفتن از تعداد زیاد افراد بهبود یافته و نیز داروهای کشف شده برای درمان و یا سرعت بهبودی کرونا، موجب بی خیالی بیشتر مردم شده است.

برخی از شهروندان به دلیل محدودیت های انجام شده برای برگزاری مراسم ترحیم (فاتحه خوانی) آن را در روستاها و به دور از چشم مسئولان برگزار می کنند.

با اینکه ستاد کرونا بر تعطیلی بازارهای سرپوشیده تاکید کرده بود بازارهای شادگان همچنان فعال هستند. بازاری در شادگان به نام «سوق المسقوف» یعنی بازار سرپوشیده وجود دارد که از پرتردد ترین بازارهاست.

این بازار همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. تعطیلی پاساژها هم محدود به یک خیابان اصلی محدود شده است. یکی دیگر از بازارهای شلوغ و پر تردد، بازار روز است که روزانه شاهد تجمع تعداد زیادی از جوانان است.

همه آنچه که گفته شد زنگ خطر و هشداری جدی به مسئولان است و عدم توجه به آن می تواند به فاجعه ای انسانی منجر شود که تهدید جانی شهروندان این منطقه و شهرستان های مجاور که همچنان با آنها در ارتباطند را بدنبال خواهد داشت.

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • جی جی نصر ارسالی در

    بنویسید : عکس تزینیی می باشد ./

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه