خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

عجیب ترین جشن سال‌ نوی دنیا

مردم بالی هر سال نو را در قرنطینه می گذرانند

اگر در خانه ماندن در روزهای سال نو امسال برای ما تبدیل به یک چالش بزرگ شده اما مردمان بالی سالهاست که نخستین روز سال نوی خود را در خانه می‌مانند

اگر در خانه ماندن در روزهای سال نو امسال برای ما تبدیل به یک چالش بزرگ شده اما مردمان بالی سالهاست که نخستین روز سال نوی خود را در خانه و در سکوت مطلق و تاریکی می‌گذرانند و امسال برگزاری این آئین مذهبی دقیقا اجرای آن چیزی است که از قوانین جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انتظار می‌رود.

 

 امسال عجیب‌ترین آئین سال نوی دنیا در بالی درروز 25 مارچ برگزار شده است. در این آئین که ترکیبی از باور مردم بالی و مذهب هندوست، هرساله مردم پس از انجام یک آئین پاک‌سازی مقدس در کنار دریا یا دریاچه‌ها، دو سه روزی پیش از سال نو و برگزاری رژه‌ای از پیکره‌های کاغذی بامبویی با هیبت شیطانی که نشان از ارواح خبیثه و شیطانی دارند و سوزاندن آنها در کنار دریاچه‌ها و ساحل، در روز نخستین سال در خانه‌هایشان به سکوت و تامل به درون خویش می‌نشینند تا با پاک‌ترین شکل از ذهن و اندیشه خویش، سال را آغاز کنند. در روز عید از ساعت شش صبح تا شش صبح روز بعد، کسی از خانه بیرون نمی‌رود، پخت و پزی نمی‌کند، چراغی نمی‌افروزد، به سراغ اینترنت نمی‌رود و سروصدایی نمی‌کند. هرچه هست آرامش است و سکوت آنهم برای روزی که به گوشه نشینی و خلوت‌گزینی و خود اندیشی اختصاص یافته است.

مردم بالی هر سال نو را در قرنطینه می گذرانند

در نخستین روز سال نوی مردم بالی، دنیای سفر هم تعطیل می‌شود به گونه‌ای که در طول این زمان فرودگاه بین‌المللی بالی رسما فعالیتی ندارد و تمام پروازها متوقف می‌شود.

تمامی افرادی که در این جزیره اقامت دارند یا برای سفر به بالی رفته‌اند، اعم از اینکه هندو باشند یا مسلمان یا پیرو دیگر ادیان، ناچارند که از این قانون اطاعت کنند و قدم به بیرون از خانه یا هتل‌هایشان نگذارند. در غیر اینصورت توسط پلیس‌های محلی در خیابانها دستگیر شده و جریمه می‌شوند. روز پس از این روز عید – که روز سکوت نیز نامیده می‌شود – زندگی به روال عادی باز می‌گردد و مردم برای انجام نیایش و شکرگزاری به معابد رفته، سپس دور هم جمع می‌شوند و در هر منطقه‌ای آئینی برپا می‌شود.

مردم بالی هر سال نو را در قرنطینه می گذرانند

البته در سال‌های اخیر و با افزایش تعداد گردشگران، در سکوت وتاریکی ماندن بدون اینترنت چندان سختگیرانه انجام نمی‌شود و گردشگران که در هتل‌ها اقامت دارند می‌توانند در محوطه داخل هتل به فعالیت‌هایی مثل ماساژ، شنا، حرکات ورزشی، رفتن به رستوران یا یوگا بپردازند. شرکت‌های اینترنتی نیز خدمات نت خود را قطع نمی‌کنند و دسترسی‌ها برقرار است اما قانون بیرون رفتن ازخانه یا هتل و منع سفر همچنان با سختی پابرجاست.

مردم بالی هر سال نو را در قرنطینه می گذرانند

مبارزه با کرونا و چالشی به نام آئین‌های مذهبی

اما امسال آئین‌های مذهبی مربوط به سال نوی هندو در بالی و چندشهر دیگر اندونزی نیز تحت تاثیر شیوع ویروس Covid19 قرار گرفته است.

دولت از مردم و برگزارکنندگان در سراسر کشور خواسته است تا فاصله اجتماعی را در برگزاری آئین‌های سال نوی هندو رعایت کنند و مقامات مذهبی بالی نیز اعلام کرده‌اند رژه پیکره‌های وحشتناک که به آن Ogoh-Ogoh گفته می‌شود، بخشی از آئین مذهبی سال نو نیست، بنابراین مجبور نیستند آن را برگزار کنند و از همه گروه‌های هندو مذهب بالی خواسته‌اند که به منظور پیشگیری از شیوع ویروس برگزاری آن را متوقف کنند.

مردم بالی هر سال نو را در قرنطینه می گذرانند

با وجود این اعلان‌ها، مردم امسال هرچند پیشکش‌هایشان را با آرزوی امید به دورشدن ویروس آماده کرده و به معابد آوردند اما در چند منطقه برگزارکنندگان آئین هم‌چنان به برگزاری آن ولو کم جمعیت‌تر و با رعایت فاصله اجتماعی اصرار دارند و امید دارند که جهان یاری خواهد کرد تا مردم از این ویروس در امان بمانند. پیشکش‌ها در رودخانه‌ها انداخته می‌شوند تا نمادی باشند برای آرزوی رانده شدن و از بین رفتن بیماری‌ها، ویروس‌ها و هرچیزی که باعث ترس مردم شده است.

بسیاری از شرکت‌کنندگان معتقدند مراسم امسال بدون برگزاری رژه پیکره‌های شیطانی، در شب قبل از آغاز سال نو، بسیار متفاوت‌تر از همیشه برگزار شده و خیلی حس و حال همیشه را به آنان نمی‌دهد.

مردم بالی هر سال نو را در قرنطینه می گذرانند

امابا وجود جمعیت چهارمیلیون نفری بالی و پروازهایی که همچنان از پایتخت در فرودگاه جزیره می‌نشیند، کارشناسان معتقدند باید بیش از پیش نگران شیوع کرونا در این جزیره شد چراکه جزیره استعداد شیوع گسترده را به آسانی دارد و سیستم درمانی پاسخگوی این تعداد زیاد بیمار نیست و بیم آن می‌رود آنچه در ایتالیا رخ داد در جزیره تکرار شود.

اندونزی بزرگترین کشور مسلمان دنیاست اما بیش از 80 درصد مردمی که دربالی زندگی می‌کنند، هندو هستند و از ترکیبی از آئین هندو و آئینهای محلی پیروی می‌کنند. رئیس جمهوری این کشور از مردم درخواست کرده ضمن رعایت فاصله اجتماعی و دور کاری، انجام عبادات مذهبی را نیز در داخل خانه انجام دهند.

از آغاز شیوع ویروس، یکی از بیشترین موارد شیوع از تجمعات مذهبی گزارش شده است. پس از شیوع بسیار فراگیر ویروس از کلیسایی در کره جنوبی، مواردی از شیوع به سبب حضور در نماز جماعت در مالزی نیز گزارش شد. در خبرها آمده است که تجمع مسیحیان در کلیسایی در فرانسه نیز سبب ابتلای چندین نفر از شرکت کنندگان و مرگ 17 تن شده است.

بسیاری از گروه‌های مسلمان، مسیحی و کاتولیک در اندونزی برگزاری آئین‌های مذهبی‌شان را مطابق قوانین پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار می‌کنند.

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه