ارسال به دیگران پرینت

ابتلای ۲۵ درصد از ایرانیان به دیابت در ۲۵ سال آینده!

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر، علت بیش از ۸۰ درصد از مرگ و ناتوانی در کشور هستند، گفت: براساس پیش بینی‌ها، در ۲۵ سال آینده، ۲۵ درصد ایرانیان دیابت خواهند داشت!

دکتر رضا ملک‌زاده در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر علت بیش از 80 درصد از مرگ‌ها و ناتوانی‌ها در کشور هستند، اظهار کرد: این یک رسالت ملی برای تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که در زمینه بیماری‌های غیرواگیر کار کنند.

وی با اشاره به اینکه امید به زندگی در کشور افزایش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه از کشورهای منطقه جلوتر هستیم، اما جا دارد این موضوع ارتقای بیشتری پیدا کند. در سال‌های بعداز انقلاب اسلامی، بیماری‌های واگیر، مرگ و میر مادران و نوزادان، مشکلات تغذیه‌ای و بیماری‌های غیرواگیر روند کاهشی داشته است، اما سرطان‌ها در ایران روبه افزایش است که دلیل آن را می‌توان به افزایش طول عمر ایرانیان و وجود ریسک فاکتورهایی مانند مصرف تریاک و سیگار مربوط کرد. بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور ما کاهش پیدا کرده و در این زمینه در منطقه شرایط بهتری داریم، اما از نظر جهانی وضعیت خوبی نداریم. بیماری‌های قلبی و عروقی عامل بیش از 50 درصد از مرگ‌های زودرس است که تا 80 درصد می‌توان از آن پیشگیری کرد. دانشگاه‌ها باید همت کنند تا بتوانیم این مرگ‌های زودرس را کاهش و امید به زندگی را به بیش از 80 سال افزایش دهیم.

وی افزود: اگر با همین روند پیش رویم، براساس پیش‌بینی‌ها، در 25 سال آینده 25 درصد ایرانیان دیابت خواهند داشت! و این موضوع نظام سلامت را دچار مشکل می‌کند لذا برای برون رفت از این بحران، باید برنامه‌ریزی کنیم و این برنامه‌ریزی‌ها بر پایه پژوهش به بار می‌نشیند؛ راهکار مشکل، تأسیس مراکز درمانی نیست، بلکه اصلی‌ترین راهکار، روش‌های پیشگیری مبتنی بر تحقیق و پژوهش است.

ملک‌زاده، فشارخون، اعتیاد، اختلالات و بیماری‌های روانی و سکته‌های قلبی و مغزی را از مهمترین گرفتاری‌های نظام سلامت برشمرد و ادامه داد: سالانه 380 هزار مرگ در کشور رخ می دهد که 313 هزار مرگ به بیماری‌های غیرواگیر منتسب است و 43 درصد از این مرگ‌ها، به سکته‌های قلبی و مغری مربوط است.

فعالیت 1210 شرکت دانش بنیان سلامت در مراکز رشد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر 1210 شرکت دانش بنیان سلامت مستقر در مراکز رشد داریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر موفق به راه‌اندازی و تجهیز اتاق تمیز به تعداد کافی برای تولید تجهیزات پزشکی و فناوری‌های دارویی شده‌ایم که دانشگاه‌ها باید برای بهره‌وری بهتر از این اتاق‌ها، برنامه‌ریزی کنند.

وی ضمن بیان گزارشی از عملکرد معاونت تحقیقات، یادآور شد: پژوهش یک تجمل نیست که فقط در مواقعی قابلیت اجرا داشته باشد که منابع مالی به حدکافی موجود باشد؛ پژوهش، یک ضرورت دائمی است و هیچگاه ضرورت آن در زمان‌های سخت با منابع مالی محدود، کمتر از زمان‌هایی نیست که منابع مالی کافی و به راحتی در دسترس است؛ بنابراین درخواستم این است که در برنامه بودجه برای پژوهش، اولویت ویژه‌ای درنظر گرفته شود.

وی افزود: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، پژوهش در سلامت عبارت از درک صحیح چالش‌های موجود در سلامت و تدوین راهکارهای مناسب برای برخورد با آن‌ها است.

درخصوص وضعیت تعداد مقالات، رتبه مقالات و مستندات علمی در بانک اطلاعاتی اسکوپوس، اظهار کرد: ایران در سال 2019 میلادی، 55 هزار و 679 استناد از مقالات خود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس کسب کرده است.

ملک‌زاده با بیان اینکه ایران در تولید علم در سال 2019 رتبه 15 را به دست آورد، تأکید کرد: رتبه 14 جهانی و اول منطقه را در دریافت تعداد استنادات به مقالات به دست آورده‌ایم.

 

منبع: تسنیم
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه