ارسال به دیگران پرینت

یارانه نقدی و معیشتی یکی می شود

از سال آینده دیگر دو یارانه نقدی و معیشتی به طور جداگانه پرداخت نخواهد شد، بلکه در مجموع همه ۷۸ میلیون نفری که در لیست یارانه‌بگیران قرار دارند به اعضای هر نفر ۷۲ هزار تومان دریافتی خواهند داشت و دولت در هر ماه به حساب آنها پرداخت انجام می‌دهد.

با مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بعد از پرداخت ۹ سال تغییر کرد و با یکی شدن با کمک معیشتی، مشمولان یارانه نقدی ۷۲ هزار تومانی دریافت خواهند کرد.

در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس، طرحی به تصویب رسیده که براساس آن یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان در سال آینده افزایش پیدا می‌کند. این به معنی حذف پرداخت جداگانه یارانه معیشتی است که از آبان‌ امسال به مشمولان پرداخت می‌شد.

آنچه در رابطه با یارانه اتفاق افتاده این است که در حال حاضر دو یارانه نقدی در ماه به افراد مشمول پرداخت می‌شود؛ یکی یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که از آذرماه سال ۱۳۸۹ در هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و از سوی دیگر در آبان‌ امسال و با اصلاح قیمت بنزین دولت تصمیم گرفت تا درآمد ناشی از این تغییر قیمت را در قالب کمک‌های معیشتی و به صورت نقدی به خانوارها پرداخت کند که براین اساس ۶۰ میلیون نفر که حدود ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار را تشکیل می‌داد از بین یارانه‌بگیران گزینش کرد و کمک معیشتی به آنها پرداخت شد.

کمک معیشتی برخلاف یارانه نقدی به ازای هر نفر مبلغ مشخصی نبود و به تناسب اعضای خانوار پرداختی انجام می‌شود؛ به نحوی که برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز انجام می‌شود.

اما در طرحی که اکنون در مجلس به تصویب رسیده از سال آینده دیگر دو یارانه نقدی و معیشتی به طور جداگانه پرداخت نخواهد شد، بلکه در مجموع همه ۷۸ میلیون نفری که در لیست یارانه‌بگیران قرار دارند به اعضای هر نفر ۷۲ هزار تومان دریافتی خواهند داشت و دولت در هر ماه به حساب آنها پرداخت انجام می‌دهد.

در این حالت منابع پرداختی بابت این رقم ۷۲ هزار تومانی نیز از مجموع درآمد اختصاص یافته به یارانه‌های نقدی و کمک‌های معیشتی تامین می‌شود؛ به نحوی که برای یارانه‌های نقدی تاکنون سالانه ۴۲ هزار میلیارد تومان منابع مصوب می‌شد و از سوی دیگر کمک معیشتی از محل یارانه بنزین نیز حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال پیش‌بینی شده که قرار است حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی کنار گذاشته شده و ۲۸ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده بین ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر توزیع شود.

در این شرایط در مجموع ۴۲ هزار میلیاردی که برای یارانه نقدی پیش‌بینی شده و ۲۸ هزار میلیارد تومان ناشی از درآمد بنزین حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه نقدی ۷۲ هزار تومانی در سال آینده اختصاص خواهد یافت و بین مردم توزیع می‌شود.

اما با توجه به این‌که قرار بود فقط ۶۰ میلیون نفر یارانه معیشتی دریافت کنند و از سوی دیگر ۷۸ میلیون یارانه نقدی بگیرند، با مصوبه مجلس تمام ۷۸ میلیون نفر مبلغ یکسانی را دریافت خواهند کرد.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ..... ارسالی در

  باز این دولت کلاهبردار ما با این طرحشون نزدیک به 26 هزار تومن از جیب مردم به دست می آره. با این وصعیت دوست دارن همه بیان تو انتخابات شرکت کنن کی خدا امسال این دولت ما رو نابود کنه به خاطر این بی سوادها همه ملت ایران دوست دارن تا زودتر دولت سرنگون بشه.

  • جاوید ارسالی در

   دولت دیده اوضاع جبهه خودشون خرابه و رای نمیارن عمدا داره کاری میکنه مردم رو زده کنه و اون از حرکت نماز جمه اش بعدش دولت دیگه این اخراش فقط فکر جیب پر کردن خودشه نظام سرمایه داری ، حالا نفت نمیشه جیب مردم بیچاره هست خالی کنن

 • اسدالله ارسالی در

  خب اینطوری که به ضرر نیازمندها هست چون مثلاخانواده ۴نفری در مجموع ۳۵۴هزارتومان می گرفت اما با این طرح ۲۸۸تومان میگیره این کجاش عدالته

  • ایرانی ارسالی در

   توشرکت خصوصی کارمیکنیم طبق قانون کار حقوق نمیدن ...سنوات که اصلا نمیدونیم چی هست .. عیدی که نصف حقوقمون عیدی میدن .. حرفی هم بزنی بهت میگن همینه که هست .. حالا هم که یارانه و معیشتی .. از این هم بدزدین . من که رای نمیدم همه شون مثل همن

 • علیرضا ارسالی در

  دولت دزد هر طوری هست فقط میخواد دزدی کنه. خاک بر سر نمایندگان که با دولت دزد هستند.

 • رضا ارسالی در

  نزدیک انتخاباته باید هم اینطوربگن

 • ناشناس ارسالی در

  آفرین حالا درسته بعضی ها هم یارانه میگرفتن هم بسته حمایتی به ما ظلم شد ولی اگر این کار بشه هم برای دولت خوبه هم برای یارانه بگیر دوجا دیگه نمیگیرن ما نگاه کنیم اونها برجی ۱۰۰ هر نفری بگیرن ولی ما نه همان یارانه میگرفیم اگر اعتراض میکردم یارانم قطع میشد

  • ناشناس ارسالی در

   شما با این دیدگاهت خدا نکنه ب جایی برسی چون میگی یا منم میخورم یا هیچکی نخوره خب لابود وضعت خوبه ک ندادن بهت

 • رزمنده ارسالی در

  انتخابات کی هست

 • عبدالباقی ارسالی در

  اگر دروغ نباشه باز به نظرم طرح خوبی هست چون جلوی نا عدالتی و میگیره چون در طرح فعلی ثروتمندان یارانه معیشتی میگیرن ولی فقرا از ترس قطع یارانه نمی تونن اعتراض مجدد بدهند

 • ایلیا ارسالی در

  سلام،این مطلب دوتامشکل داره :اول اینکه این یکی شدن بمنزله افزایش یارانه نیست بلکه جمع یارانه وکمک معیشتی ازباب افزایش نرخ بنزینه ودوم اینکه اگرقراره تجمیع بشه چرا ازجمع دورقم ۴۵۵۰۰۰ریال و۴۳۰۰۰۰ریال که میشه ۸۸۵۰۰۰کمتره ومابه التفاوت این مبلغ کجامیره وچی میشه؟؟؟

 • متین ارسالی در

  خوبه دو مرحله ای تقریبا نفری 100 تومن می شد الان شده 72 تومن بعدا هم میگن یارانه رو افزایش دادیم . دقیقا همه میدونیم چی فرض می کننمون

 • حسین ارسالی در

  با این حساب یک خانواده چهار نفر با یکی شدن سبد معیشتی ویارانه 66هزار توان ضرر می بیند./

 • ناشناس ارسالی در

  هدف دولت از افزایش قیمت بنزین ایجاد نارضایتی بود . اگر قیمت را اندکی افزایش می دادند هم دولت افزایش درآمد داشت . هم مردم راضی بودند و هم افزایش قیمت سایر اجناس را نداشتیم .
  من شخصا حاضرم همین 72 هزار تومن که قرار است بدهند را به حساب دولت بریزم ولی قیمت ها مخصوصا قیمت مسکن به قبل از سال 96 برگردد .
  خدایا ریشه ظلم را بکن

 • محمود ارسالی در

  باز هم کلاهبرداری و دزدی..............

 • ناشناس ارسالی در

  باسلام اینطوری باشه باز مردم متضرر میشن

 • مهدی محمدی ارسالی در

  اگه این طرح پیاده بشه من که خونواده 3 نفره هستم ماهانه مبلغ 57000 تومن کم می شه که این یکی از اون طرحهای .... دولت هست

 • علی برکت ا... ارسالی در

  واقعا دیگه بس نیست؟ اینهمه بی احترامی به مردم و چی فرض کردن اونها بس نیست؟ تا کی میخوان به این تیپ مدیریت های بچگانه ادامه بدید؟

 • doctor ارسالی در

  واقعا متاسفم برای همتون اللخصوص ملت شریف ایران که سالهای سال است دارن سرمون کلاه میدارن و به کشتن میدنمون و حقمونو میخورن ولی باز هم کسی نمیگه بابا مگه چه خبرتونه بسه دیگه ..
  اول گفتن یارانه نقدی سهم و حق هر ایرانی است و باید تو جیب خودش بره..کم کم با اخباری که همه در جریانش هستن خیلیا رو حذف کردن و زدن به جیب..
  بعد اومدین گفتین بنزی باید بشه اینقدر و یارانشو ما میخوام بدیم به خود مردم بره تو جیب مردم،،،واقعا اقای نوبخت و همه کسانی که در راس حکومت هستید واقعا مردم رو چی فرص کردی؟خودتی و جد و ابادتونه...یک مشت بیگانه و دزد و مفت خور هستین که ۴۱ ساله دارین میدزدین و میخورین و ملت هم خواب.
  حالا اومدین گفتین همش بشه یکی و تو یه قالب مبلغ۷۲ تومنی پرداخت بشه!!!!!!!در صورتی که مستر نوبخت گفت هیچوقت این دو مبلغ یکی نیست و نمیشه و جدای از هم هستن..اینجا ایران است..مهد دلیران بود از وقتی دست اخوند و دینداران به ظاهر دین مرست افتاد عزت و شرف و انسانیت رو بردین
  لعنت به همتون

 • نادر ارسالی در

  دولت دروغگو که بخاطر ضعف مدیریتی و سیاسی خودش همش دستشون تو جیب ملته با این طرح مبلغ کمتری به مردم میدهند و بازم دروغ راجع به تعداد یارانه بگیران هم گفتند

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه