ارسال به دیگران پرینت

مرگ مشکوک هزاران ماهی کپور

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در این خصوص اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد تلفات ماهیان در سد یامچی بوده ایم که این مسئله توسط ارگان های ذیربط در دست بررسی است.

۵۵آنلاین :

55آنلاین: محمد خداپرست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: پیرو گزارش های رسیده در خصوص تلفات تعداد زیادی از ماهیان سد یامچی اردبیل، کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

خداپرست افزود: ماهیان تلف شده از خانواده کپور بوده و به دلیل عوارض زیست محیطی، موضوع به سرعت مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: با توجه به بررسی های انجام شده و نیز اعلام اداره کل دامپزشکی استان اردبیل، مرگ و میر ماهیان ناشی از کاهش ارتفاع آب و رانده شدن ماهیان به قسمت های لجنی دریاچه و ابتلای ماهیان به بیماری باکتریایی و همچنین تغییرات شدید دمایی و فیزیکو شیمیایی آب و در نهایت استرس و افت عملکرد سیستم ایمنی ماهیان تشخیص داده شد.

5099706_960

همچنین با حضور مدیر کل مدیریت بحران استان، فرماندار نیر و مسئولان و کارکنان هلال احمر، اورژانس، سپاه، اداره راه و شهرسازی و شهرداری نیر حاشیه سد یامچی از لاشه ماهی کپور پاکسازی شد.

یکی از ساکنان روستای یامچی نیر در خصوص مرگ ماهیان اظهار داشت: حدود یک ماه است که ماهی ها تلف می شوند ولی در طول این هفته این مرگ و میر ماهی ها به شدت افزایش یافته است.

در روزهای اخیر نیز شاهد مرگ و میر ماهیها در شورابیل اردبیل بودیم که مدیرکل شیلات استان دلیل تلف شدن ۹۹ درصد از ماهیان کاراس را گرفتار ویروس شدن عنوان کرد.

5099705_861

به گفته مدیرکل شیلات استان این ویروس بیشتر ماهیان با اندازه کوچک را تهدید می‌کند و از طریق پرنده و مدفوع آن به ماهی انتقال می‌یابد. با کاهش دمای هوا تهدید این ویروس نیز کاهش می یابد.

سد یامچی در ۵ کیلومتری شهر نیر استان اردبیل قرار دارد. سد یامچی در مدت هشت سال با سیصد میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سال ۱۳۷۴ آغاز شده و در سال ۱۳۸۲ به پایان رسیده است. حجم آب ذخیره شده در این سد ۹۵ میلیون مترمکعب می‌باشد. در حال حاضر از آب این سد برای تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل و آبیاری اراضی پائین دست سد استفاده می‌شود.

طول تاج این سد ۸۳۰ متر، عرض آن ۱۲متر و ارتفاع آن از پی ۶۷ متر می‌باشد. این سد می‌تواند سفره‌های زیرزمینی آب را تقویت کند. ارتفاعات اطراف سد و نیز طبیعت زیبای اطراف آن مکانی مناسب برای تفریح و استراحت می‌باشد. اطراف این سد به عنوان منطقه نمونه گردشگری با درجه ملی مورد تصویب قرار گرفته است.

سد یامچی نیر یکی از سدهای پر آب استان اردبیل است و انواع ماهی آزاد از جمله کپور، آمور و ماهی سفید در دریاچه پشت این سد یافت می‌شود.

منبع: ایلنا

منبع : ۵۵آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه