ارسال به دیگران پرینت

ترفندهایی برای افزایش سوخت‌وساز چربی

غذایی که می‌خورید سوخت مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. زمانی که بیشتر از غذاهای فرآوری شده که سرشار از قندهای التهاب‌آفرین،کربوهیدارت‌های کم‌ارزش و چربی‌های پالایش شده هستند، استفاده می‌کنید، احتمال کند کردن آهنگ فعالیت میتوکندری‌ها را افزایش می‌دهید

۵۵آنلاین :

غذایی که می‌خورید سوخت مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. زمانی که بیشتر از غذاهای فرآوری شده که سرشار از قندهای التهاب‌آفرین،کربوهیدارت‌های کم‌ارزش و چربی‌های پالایش شده هستند، استفاده می‌کنید، احتمال کند کردن آهنگ فعالیت میتوکندری‌ها را افزایش می‌دهید.زمانی که درباره متابولیسم صحبت می‌کنیم به‌طور معمول این گونه به‌نظر می‌رسد که هیچ‌ کنترلی بر آن نداریم و بر همین اساس در کاهش وزن ناموفق هستیم. اما به واقع این گونه نیست.هر یک از سلول‌های بدن انسان حاوی کارخانه‌های کوچک انرژی هستند که به‌نام «میتوکندری» شناخته می‌شوند. میتوکندری‌ها هوایی که تنفس می‌کنیم و غذایی که می‌خوریم را به سوخت مورد نیاز بدن برای فعالیت تبدیل می‌کنند.زمانی که فعالیت این کارخانه‌ها در حالت ایده‌آل قرار دارد،

مصرف شکر را کاهش دهید

رژیم غذایی غربی سرشار از قندهای ساده و کربوهیدارت‌های کم ارزش است. این غذاهای التهاب‌آفرین تنش بیشتری را به میتوکندری‌ها وارد کرده و سوخت‌وساز بدن را کند می‌سازند. میزان کربوهیدارت‌های کم ارزش و قندهای افزوده را در رژیم غذایی خود کاهش دهید و پروتئین‌ها و کربوهیدارت‌های پیچیده را جایگزین آنها کنید.

کندی مادرزادی سوخت‌وساز بدن

اگر با آهنگ کند سوخت‌وساز بدن خود مواجه هستید و برای کاهش وزن به سختی تلاش می‌کنید، نگران نباشید زیرا ممکن است اشباهی مرتکب نشده باشید. ژنتیک نقش بزرگی در سوخت‌وساز ایفا می‌کند و ممکن است با آهنگ کند سوخت‌وساز متولد شده باشید.بر همین اساس است که به‌عنوان مثال، افرادی که یکی از اعضای نزدیک خانواده آنها به دیابت نوع 2 مبتلا است، احتمال دارد با عملکرد ناکارآمد میتوکندری مواجه باشند و این کارخانه‌های کوچک ممکن است حتی زمانی که اضافه وزن ندارید، آنچنان که باید کالری سوزی را انجام ندهند.این به معنای آن است که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت و چاقی قرار دارید. افزون بر این، افزایش سن و برخی بیماری‌های مزمن نیز در سوخت‌وساز بدن شما اختلال ایجاد می‌کنند.

ورزش کنید

ورزش نکردن به واقع به میتوکندری‌ها آسیب وارد می‌کند. در مقابل، ورزش منظم به بدن در ایجاد هرچه بیشتر این کارخانه‌های تولید انرژی کمک کرده و آنهایی که عملکرد درستی ندارند را نیز بار دیگر به شرایط عادی باز می‌گرداند. ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی را در رژیم ورزشی خود جای دهید تا هرچه بیشتر از فواید ورزش بهره‌مند شوید.

مواد مغذی انرژی‌زا مصرف کنید

بدن خود را با مواد مغذی انرژی‌بخش که آهنگ سریع و مناسب سوخت‌وساز را حفظ می‌کنند، تغذیه کنید. از جمله این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

CoQ10:

غذاهای سرشار از CoQ10 مصرف کنید. از جمله بهترین منابع برای این ماده مغذی می‌توان به گوشت گاو تغذیه شده با علف،تخم‌مرغ محلی، توت‌فرنگی، بروکلی و پسته اشاره کرد.همچنین، مصرف مکمل CoQ10 را مد نظر قرار دهید زیرا با افزایش سن کارایی بدن برای تبدیل مواد مغذی کاهش می‌یابد.

ویتامین‌های B:

برای تامین ویتامین‌های B می‌توانید مصرف ماهی، گوشت گاو تغذیه شده با علف، محصولات لبنی و گوشت ماکیان و تخم‌مرغ محلی را مد نظر قرار دهید.همچنین،امکان مصرف مکمل B کمپلکس وجود دارد.

اسید آلفا لیپوئیک:

برای تامین این ماده مغذی مصرف مواد غذایی مانند اسفناج، بروکلی، گوجه‌فرنگی، نخود سبز و جوانه‌های بروکسل را مد نظر قرار دهید.همچنین، مکمل‌های اسید آلفا لیپوئیک در دسترس هستند.

منبع : ارمان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه