ارسال به دیگران پرینت

پلیس | خاموشی معابر در افزایش سرقت ها به ویژه سرقت های خرد تاثیر دارد

رئیس پلیس آگاهی ناجا ضمن تشریح عملکرد ۱۰ ماهه تاکید کرد: هیچ تبعیضی در پیگیری پرونده ها نداریم.

سردار "محمد قنبری " در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بر روح بلند و ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) درود و رحمت می فرستیم و یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، مدافعان حریم نظم و امنیت به ویژه سپهبد شهید "حاج قاسم سلیمانی" را گرامی می داریم و برای فرماندهی معزز کل قوا مقام معظم رهبری "مدظله العالی" آرزوی طول عمر توام با صحت و سلامتی داریم.

اصحاب رسانه؛ یار و یاور پلیس

وی با قدردانی از تلاش خبرنگاران در انعکاس ماموریت های متنوع و گسترده پلیس افزود: همیشه و در همه حال، اصحاب رسانه را یار و یاور خودمان در اجرای ماموریت ها می دانیم و بر نقش این عزیزان در ارتقاء و احساس امنیت واقفیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا یادآور شد: معتقدم خبرنگاران و اصحاب رسانه در نتایج به دست آمده در حوزه امنیت سهیم هستند و می توانند ضمن ارتقاء آگاهی عمومی در جامعه به توسعه امنیت عینی و ذهنی جامعه نیز کمک شایانی کنند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه معمولا امنیت از دو دیدگاه عینی و ذهنی مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد، توضیح داد: بعد عینی امنیت در واقع موضوعات و مولفه هایی است که مشهود و در واقعیت وجود دارد ( واقعیت هایی که در عیان و پنهان مشهود و ملموس است)، در حالی که منظور از بعد ذهنی امنیت، احساس امنیتی است که در ذهن و باور مردم وجود دارد؛ اگر مردم احساس آرامش کنند این موضوع یعنی احساس امنیت به وضوح نمایان می شود.

تشریح عملکرد ۱۰ ماهه

سردار قنبری در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد پلیس آگاهی ناجا طی ۱۰ ماهه اخیر پرداخت و افزود: خوشبختانه از بعد عینی امنیت در شرایط مطلوبی قرار داریم و تلاش ما نیز توسعه روزافزون امنیت عینی و ذهنی در جامعه است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به سهم ۹۲.۳ درصدی سرقت ها از کل جرایم خاطر نشان کرد: از این سهم اشاره شده؛ ۹۸ درصد سرقت عادی محسوب می شود و از این ۹۸ درصد سرقت ها؛ سهم سرقت های خرد ۴۸ درصد و سهم سرقت های مهم اعم از سرقت منزل، خودرو و مغازه و ... ۴۲ درصد است.

این مقام ارشد انتظامی در توضیح بیشتر ادامه داد: پیش تر اشاره کردم که ۹۲.۳ از مجموع کل جرایم، سهم سرقت هاست، در میان جرایم، جعل و کلاهبرداری سهم۷.۳ درصدی دارد ( ۵ درصد کلاهبرداری و ۲.۳ درصد جعل )، جرایم جنایی نیز شامل سرقت های مسلحانه، قتل عمد، آدم ربایی، تجاوز به عنف و ... در میان کل جرایم سهم ۴دهم درصدی دارند.

کشفیات پلیس

وی در توضیح روند کشفیات پلیس اشاره کرد: در حوزه سرقت ها حدود ۷۱.۱ درصد کشفیات داشته ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان کشفیات در حوزه سرقت افزایش داشته است، سهم کشفیات سرقت خرد بیش از ۷۳.۵ درصد است، همچنین سرقت های به عنف با سهم ۷۵ درصدی و سرقت های مسلحانه با سهم ۷۶.۲ درصدی را به خود اختصاص داده اند.

افزایش کشفیات در حوزه سرقت

سردار قنبری با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع کل سرقت ها ۹ درصد افزایش وقوع داشته ایم، تاکید کرد: البته باید بگویم علیرغم افزایش سرقت ها، کشفیات پلیس نیز ۱۶.۲ درصد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت عنوان کرد: راه اندازی این قرارگاه به معنا تمرکز پلیس در پیشگیری از وقوع سرقت، افزایش کشفیات و تعیین سهم و نقش سازمان های برون سازمانی و غیرپلیسی در وقوع برخی جرایم چون سرقت است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه با شیوه های علمی و بهره وری از تجهیزات نوین و به روز در صددیم که جرایم را کشف کنیم، خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری میزان کشفیات قتل ها ۹۷.۴ درصد و آدم ربایی ۱۰۰ درصد بوده است و به طور کلی باید بگویم در مجموع جرایم جنایی ۹۶.۹ درصد کشف جرم داشته ایم.

استرداد اموال مکشوفه

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری پلیس مبنی بر روند استرداد اموال مکشوفه به مال باختگان عنوان کرد: این موضوع یکی از رویکردهای جدی پلیس آگاهی ناجاست و در اثبات این ادعا با راه اندازی سامانه "نما " در تلاشیم که فرآیند استرداد اموال به مال باختگان هر چه سریع تر اتفاق بیفتد ، البته با تعیین سازوکارهایی به دنبال به روزرسانی این سامانه هستیم.

کاهش فاصله وقوع جرم تا کشف

وی تاکید کرد: مبنای عمل ما در پلیس آگاهی ناجا افزایش سرعت کشف ( کاهش زمانی فاصله وقوع جرم تا کشف ) است؛ یعنی در صددیم ضمن کاهش زمان کشف، کشفیات به صورت کامل اتفاق بیفتد؛ یعنی اموال مکشوفه به مال باختگان مسترد شود، لازم است که در همین جا بگویم که نیازمند مشارکت مردم هستیم به طوری که اموال مجهز به کد شناسایی، تصاویر و یا ... شوند.

سردار قنبری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگارما مبنی بر اینکه به نظر می رسد که در پیگیری برخی پرونده ها، تبعیض هایی صورت می گیرد، پاسخ داد: هیچ تبعیضی در پیگیری پرونده ها نداریم.

وی در توضیح بیشتر به این سوال تاکید کرد: همه پرونده ها از نظر پلیس مهم و حائز اهمیت هستند؛ از نظر ما هر جرمی که صورت گرفته و شهروندی مورد تعدی واقع شده باید پرونده تشکیل شود و این پرونده را با رویکرد و نگاه مهم و اولویت دار دنبال می کنیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا توضیح داد: برخی از پرونده ها که مربوط به افراد مشهور و سرشناسی چون هنرمندان ، ورزشکاران و ... است، به دلیل نشر و پرداختی که در فضای مجازی یا رسانه ها صورت می گیرد برجسته می شود ، در حالی که وقتی حادثه ای برای یک فرد عادی اتفاق می افتد این گونه بزرگنمایی یا برجسته نمی شود، در هر حال ما به همه موضوعات با رویکرد "مهم" و "اولویت دار" نگاه می کنیم و تبعیضی در پیگیری پرونده ها و تلاش برای کشفیات نداریم.

وی اشاره کرد: چندی پیش یک فرد شرور سابقه دار در اقدامی خشن و تاثیرگذار در جامعه، اعضای یک خانواده و مهمان آنها را به قتل رساند، این فرد در فضای مجازی با انتشار تصاویری کنار محافظان خود به گونه ای در صدد القای این مطلب بود که پلیس نمی تواند اقدامی انجام دهد در حالی که در کمتر از ۲۰ روز در آپارتمانی با وجود ۲ محافظ مسلح به دام افتاد.

سردار قنبری تاکید کرد: مقصود من از طرح این موضوع این است که در پیگیری پرونده ها تبعیضی نداریم پلیس هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی کند بلکه نیروی انتظامی همه پرونده ها را بر مبنای وظیفه ذاتی و قانونی و با هدف کشف و ارتقای امنیت پیگیری و رسیدگی می کند.

وی با بیان اینکه اجازه نمی دهیم افرادی در جامعه به القای ناامنی یا عدم وجود امنیت بپردازند، خاطر نشان کرد: وظیفه خود می دانیم با استفاده از شیوه های علمی، بهره گیری از به روز ترین تجهیزات و امکانات در کنار به کارگیری نیروهای متخصص و زبده به سمت و سویی برویم که سرعت کشفیات افزایش یابد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط خاموشی معابر و بزرگراه ها طی هفته های اخیر با افزایش سرقت ها، عنوان کرد: در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقت ها ۱۸ درصد افزایش داشته و این در حالی است که باید بگویم طی ۱۰ ماهه سال جاری میزان کل سرقت ها افزایش ۹ درصدی داشته است.

افزایش گشت های آگاهی و انتظامی

سردار قنبری ادامه داد: هر چند که خاموشی معابر و بزرگراه ها در افزایش سرقت ها به ویژه سرقت های خرد تاثیر دارد، اما از زمان اعمال محدودیت های کرونایی و با دستور فرمانده نیروی انتظامی تردد اکیپ های گشت آگاهی و انتظامی در سطح شهرها به ویژه از ساعت ۲۱ به بعد افزایش داشته است.

رشد ۱۸ درصدی کشفیات کیف قاپی

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سوالی که آیا شاهد افزایش کیف قاپی و موبایل قاپی طی بازه زمانی ۱۰ ماهه سال جاری هستیم یا خیر؟ عنوان کرد: در موضوع کیف قاپی و موبایل قاپی نیازمند این هستیم که مردم "خودکنترلی" را افزایش دهند به هر حال در بازه زمانی اشاره شده میزان کیف قاپی رشد ۱۲ درصدی داشته است، این در حالی است که طی بازه زمانی اشاره شده میزان کشفیات کیف قاپی رشد ۱۸ درصدی داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره دخالت پلیس برای ارتقاء ایمنی خودروها عنوان کرد: مذاکراتمان با شرکت های خودروسازی در زمینه ارتقاء ایمنی خودروها در حال انجام است و در آیتم هایی نیز این موضوع محقق شده؛ جلسات متعددی با خودروسازان داشته ایم تا با راه اندازی سامانه هایی در رابطه با ردیابی قطعات و ... همکاری با پلیس آگاهی و سایر سازوکارها بتوانیم ایمنی خودروها را افزایش دهیم، به هر حال مذاکرات و پیگیری ها در حال انجام است.

سردار قنبری در پایان درباره چگونگی تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمان عنوان کرد: ۶۷ درصد کشفیات پلیس آگاهی ناجا از طریق اشراف اطلاعاتی و بهره مندی از سامانه های این پلیس اتفاق می افتد و بانک اطلاعاتی مجرمان را نیز تکمیل کرده ایم.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه