ارسال به دیگران پرینت

نوزاد فروشی | متهم: نیاز مالی داشتم، دست به این کار زدم.

به‌دنبال انتشار تصاویری از فروش چندین نوزاد در فضای‌مجازی و واکنش شدید افکارعمومی، پلیس پایتخت که به‌موضوع ورود کرده بود، این افراد را دستگیر کرد. اوایل هفته‌جاری بود که تصاویری از چندین پست و استوری اینستاگرامی که در آن تصویر چندنوزاد به اشتراک گذاشته شده و مبلغی برای فروش‌شان اعلام شده بود، در فضای مجازی منتشر شد. انتشار این تصاویر واکنش بسیاری از کاربران فضای مجازی و افکارعمومی را در پی داشت، به‌طوری‌که بسیاری از شهروندان در تماس با پلیس خواستار برخورد با عوامل این اقدام شدند. پلیس فتا نیز رسیدگی به موضوع را در دستور کار ویژه خود قرار داد و عوامل رصد این پلیس موفق شدند تا با استفاده از شیوه‌وشگردهای پلیسی یکی از متهمان این پرونده را شناسایی و دستگیر کنند. با دستگیری متهم که جوانی 27ساله بود، 2نفر دیگر نیز در ارتباط با این پرونده شناسایی و از سوی پلیس دستگیر شدند. با دستگیری این افراد 2نوزاد که یکی 20روزه و دیگری 2ماهه بود، توسط ماموران پلیس نجات داده شده است. نوزادان از خانواده افراد بی‌بضاعت بوده و در ازای مبلغی اندک واگذار شده بودند؛ این ادعا البته از سوی پلیس در حال بررسی است. سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت در مورد این پرونده به «ایسنا» گفت: این پرونده در مراحل اولیه تحقیق قراردارد و با توجه به اینکه متهمان آن دستگیر شده‌اند، تحقیقات تکمیلی از سوی عوامل انتظامی در حال انجام است، اما آنچه که قطعی است این است که متهمان در ازای دریافت مبالغی قصد فروش نوزاد را داشتند. به گفته رحیمی، پس از انتشار تصاویری از این نوزادان در فضای مجازی تماس‌های زیادی با پلیس برقرارشده که در آن از نیروی انتظامی خواسته شده بود که با عوامل این اقدام برخوردی قاطع داشته باشد. فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که تحقیقات درباره دیگر نوزادان احتمالی که ممکن است مورد خریدوفروش واقع‌شده و همچنین همدستان این افراد در حال انجام است و این پرونده جزو مواردی است که پلیس به‌طور جد و ویژه در حال رسیدگی به آن است. به گفته رحیمی، هیچ‌یک از متهمان دستگیرشده دارای سابقه نیستند.

نیاز مالی داشتم

«مهدی.الف» متهم این پرونده درباره چرایی انجام این اقدام گفت: نیاز مالی داشتم و دست به این کار زدم. من تنها نبودم و فقط به‌عنوان واسطه عمل می‌کردم. این جوان مدعی شد که دو، سه نفر دیگر نیز در خریدوفروش نوزادان نقش داشتند و او بابت معامله این نوزاد مبلغی حدود 5میلیون تومان به‌دست آورده است. این ادعا در حالی مطرح شده که برابر تحقیقات اولیه پلیس این نوزادان به مبلغی حدود 5 تا 10میلیون تومان خریداری شده و به قیمت حدود 40 تا 50میلیون تومان به فروش می‌رسیدند. متهم درباره شیوه و شگرد کار خود اظهارکرد: صفحاتی را در اینستاگرام ایجادکرده و با قراردادن تصاویری از نوزادان اعلام می‌کردم که قصد فروش آنها را به شرط واگذاری سرپرستی‌شان دارم. افراد متقاضی نیز از طریق اینستاگرام به من پیام می‌دادند و پس از آنکه از هویتشان مطمئن می‌شدم و با آنها قرارگذاشته و نوزاد را به آنها تحویل می‌دادیم. به گفته متهم، این نوزادان به خانواده‌هایی تحویل داده می‌شدند که امکان فرزندآوری و بچه‌دارشدن برایشان وجود نداشت. متهم در مورد اینکه چرا دست به چنین کاری زده، ادعا کرد: بیکاربودم و با توجه به نیاز مالی‌ای که داشتم دست به این کار زدم؛ البته من این نوزادان را از خانواده‌هایی که وضع مالی خوبی نداشتند، تحویل می‌گرفتم و به خانواده‌هایی که بتوانند آینده بهتری برای نوزاد رقم بزنند، تحویل می‌دادم. این باعث می‌شد تا زندگی این نوزادان نیز بهتر شود!

گفتند خانواده نوزاد راضی است

زنی که نوزادی 2ماهه را در آغوش داشت درباره فرایند خرید نوزاد گفت: من یک فرزند حدود 11ساله دارم و چون دیگر امکان بچه‌دارشدن برایم وجود نداشت، پس از مشاهده آگهی تصمیم به خرید بچه گرفتم. این زن ادامه داد: پس از مشاهده تصاویر و قرارگذاشتن، فرد واسطه به من گفت که خانواده این نوزاد از فروش فرزندشان رضایت دارند و بناشد تا 50میلیون تومان به آنها بدهیم. اما من تاکید کردم که حتما قبل از پرداخت پول باید خانواده این نوزاد را ببینم و آنها نیز به من قول دادند که طی جلسه‌ای با خانواده نوزاد صحبت خواهیم کرد. این زن که به‌همراه همسرش در مقر پلیس حضور داشت، افزود: مدتی بعد خبری از مادر این نوزاد نشد و دو زن میانسال نزد من آمده و ادعا کردند که چون مادر نوزاد حال روحی خوبی ندارد، آنها از طرف مادر نوزاد آمده‌اند من هم با شنیدن صحبت‌های آنها دلم آرام شد که حتما طرف مقابل رضایت دارد. حتی به من گفتند که سرپرستی بچه را به من واگذار می‌کنند و می توانیم برایش شناسنامه نیز بگیریم، اما متاسفانه این اقدام انجام نشد تا اینکه فهمیدیم این روند غیرقانونی و مجرمانه بوده و امروز پیش پلیس آمدیم. بررسی این پرونده از سوی پلیس همچنان ادامه دارد. از متهم پرونده دستگاه کارتخوان‌سیار نیز کشف شده است و اسناد و شواهد در حال بررسی است. برابر تحقیقات پلیس و طبق گفته سردار رحیمی، رئیس پلیس پایتخت تحقیقات برای شناسایی دیگر نوزادانی که ممکن است علاوه بر این دو نوزاد به فروش رفته باشند در حال انجام است، اما تاکنون سندقطعی در این خصوص وجود ندارد. رحیمی با تاکید بر اینکه تحقیقات تکمیلی در این زمینه در حال انجام است، خاطرنشان کرد: ابعاد مختلف این موضوع از سوی پلیس در حال بررسی است. با توجه به اینکه نشانه‌هایی نیز از والدین دو نوزاد به‌دست‌آمده و آنها تقریبا شناسایی شده‌اند، دو نوزاد تا تعیین تکلیف موضوع به بهزیستی منتقل خواهند شد. رئیس پلیس پایتخت با هشدار نسبت به انجام چنین اقداماتی گفت: فرایند واگذاری سرپرستی تنها از طریق بهزیستی انجام شده و مواردی از این دست جرم بسیار سنگینی دارد که هم برای فروشنده و هم برای خریدار مجازات در پی خواهد داشت.

 

منبع: آرمان ملی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه