ارسال به دیگران پرینت

آلودگى هوا ؛ مهمان هميشگى فصول سرد سال

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ضخامت لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

۵۵آنلاین :

پريسا اميدى

كارشناس علوم سياسى

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ضخامت لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتشفشان‌ها)، یا مصنوعی (ساخته دست انسان) باشند. بیشتر آلودگی‌های مصنوعی ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند.

آلودگی هوا به روش‌های گوناگونی می‌تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسان‌ها بگذارد. تأثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسیب‌پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از دیگران است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند.

معمولاً میزان آسیب بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیانبار مانند تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی دارد. صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اوزون، خطری است که هر ۳ نفر از ۵ نفر با آن روبرو هستند.

متخصصان معتقدند که موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می‌شوند دارای ترکیباتی هستند که باعث نابودی بافت‌های مختلف بدن خواهد شد. این مواد از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن شده و باعث تخریب سلول‌های بدن می‌شود. در واقع تجمع این مواد در بدن هنگام آلوده بودن هوا به دلیل داشتن اکسیژن ناپایدار و واکنش با یک سلول، آن را اکسید می‌کند.

هر سال با فرا رسيدن فصول سرد سال،آلودگى هوا پيش مى آيد و دولت به جاى اقدامات حل كننده و پيشگيرانه ى بلند مدت صرفا به اقدامات لحظه اى بسنده ميكنند.

دولت و مردم چه وظايفى در قبال آلودگى هوا دارند؟

در وهله ى اول دولت بايد كيفيت بنزينن هاى مصرفى را بالا برده و با قيمت مناسب در اختيار مردم قرار دهند تا آنها بتوانند از بنزين با كيفيت با قيمت مقطوع استفاده كنند.

كيفيت خودروها هم در اين موضوع بسيار مهم اند كه سطح بسيار پايينى از لحاظ كيفيت دارند و از دلايل مهم اين بى كيفيتى عدم وجود رقابت بين خودروسازان است ،البته اين موضوع را نبايد فراموش كرد كه دولت تسهيلات مناسبى براى جايگزين كردن ماشين هاى فرسوده در نظر نگرفته و عده ى زيادى توانايى جايگزين كردن را ندارند و ترجيح ميدهند همان ماشين فرسوده را تا جايى كه ميشود به خيابان بياورند و خود دولت هم هيچ عملكرد مثبتى در قبال نوسازى حمل و نقل عمومى انجام نداده است تا مردم شويق شوند و از آنها استفاده كنند،دولت بايد امكان دسترسى شهروندان به وسايل نقليه عمومى را به حدى بالا ببرد كه شهروندان ترجيح دهند كه به جاى استفاده از وسايل نقليه شخصى خود از حمل و نقل عمومى بهره ببرند. ،دليل ديگر عدم استفاده از وسايل نقليه عمومى شلوغى و معطل ماندن براى آن است.

دولت بايد يارانه اى هم بايد به بليت وسايل نقليه عمومى تخصيص دهد تا هزينه آن به پايين ترين حد ممكن برسد.

براى جلوگيرى از ورود آلاينده ها هم دولت بايد با كمك كشورهاى همسايه درصدد مهار بيابان ها برآيند تا اين ذرات امان شهروندان را در شهرهاى مرزى مانند اهواز نبرد.

البته دولت اقداماتى هم مانند اجراى طرح زوج و فرد داشته است كه اين طرح نواقصى دارد كه باعث شد اهدافش به طور كامل محقق نشوند از جمله فروش بدون قاعده و قانون طرح.

اقدامات كوتاه مدت و لحظه اى مانند تعطيلى مدارس دردى به اين كهنگى را دوا نميكند و اقدامات ريشه و عميق را طلب ميكند.

اين مشكل همكارى،صبر و اقدامات مالى مناسب را براى حصول به نتيجه طلب ميكند.

منبع : 55 آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

نظرسنجی

آیا شما در انتخابات مجلس شرکت می کنید ؟
نتیجه نظرسنجی