ارسال به دیگران پرینت

انتشار بوی نامطبوع مهمان ناخوانده تهران و ری

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری گفت: ۲ تیم کارشناسی به منظور بررسی تشخیص کانون انتشار بوی نامطبوع تشکیل و برای بررسی وضعیت به مرکز پسماند آرادکوه و محدوده باقرشهر اعزام شده‌اند.

۵۵آنلاین :

در پی انتشار بوی نامطبوع از حوالی عصر امروز در مناطق مختلفی از شهرستان ری اعم از شهرری، باقرشهر و کهریزک تردد شهروندان در سطح شهر با مشکلات بسیاری روبه رو شده و این در حالی است که طبق برخی خبرها در رسانه‌ها هم‌اکنون این بوی نامطبوع در پایتخت نیز به مشام می‌رسد.

تنها فرضیه ممکن این است که با توجه به سابقه انتشار بوی نامطبوع در گذشته و همچنین بوی نامطبوع تهران در دی‌ماه سال گذشته که در برخی ارزیابی‌ها منشأ آن را به مرکز پسماند زباله آرادکوه نسبت می‌دهند اکنون نیز به نظر می‌رسد بار دیگر زخم کهنه مرکز دفع و پردازش پسماند آرادکوه در شرایط آلایندگی هوای پایتخت و ری سرباز کرده و این چنین نفس مردم جنوب تهران را در سینه حبس کرده باشد.

برای پیگیری این موضوع به سراغ رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری رفتیم و تا دلایل انتشار این بوی نامطبوع را جویا شویم.

زهره عبادتی اظهار داشت: 2 تیم کارشناسی به منظور بررسی تشخیص کانون انتشار بوی نامطبوع تشکیل شده و برای بررسی وضعیت به مرکز پسماند آرادکوه و محدوده باقرشهر اعزام شده است.

وی افزود: براساس مشاهدات صورت گرفته احتمال می‌رود که بوی نامطبوع سطح شهر ناشی از مجتمع پسماند آرادکوه و به وضعیت سکون هوای گرم باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری تصریح کرد: سکون هوا و عدم تبادلات گرمایی و حرارتی و در ادامه آن عدم جابه جایی بو سبب انتشار بوی نامطبوع در سطح شهرری شده است، زیرا که در شرایط فعلی بو همچون آلاینده‌ها جابه جا نمی‌شود.

عبادتی ادامه داد: هوادهی پشته‌های کمپوست در مجتمع پسماند آرادکوه منجر به انتشار بوی نامطبوع می‌شود که در صورت نبود جریان باد بوی نامطبوع ناشی از آن به سطح شهرری می‌رسد.

وی سپس با اشاره به فعالیت آرادکوه و تکمیل ظرفیت آن تأکید کرد: موضوع مرکز پسماند در سطح ملی، استانی و شهرستانی در حال پیگیری است و با توجه به گسترش شهر وجود آرادکوه می‌تواند آسیب‌های جدی به دنبال داشته باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری با بیان اینکه شرایط فعلی مجتمع پسماند آرادکوه قابل پذیرش نیست خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما انتقال این مرکز است که درخواست ما اعلام شده است اما تاکنون مکانی برای انتقال معرفی نشده است که با توجه به زمان‌بر بودن این اقدام در خصوص تعیین محل و انتقال تکنولوژی‌ها برای ادامه فعالیت در مرکز فعلی اصلاح و بهینه‌سازی در عملکرد و برنامه درخواست شده است.

هرچند اما و اگرهای بسیاری در شناسایی منشأ بوی نامطبوع پایتخت و جنوب تهران وجود دارد اما بدیهی است که مرکز دفع و پردازش پسماند آرادکوه دیگر فاقد استانداردهای لازم برای دپو زباله است. این مجتمع در سال 1340 برای دفع زباله جمعیت 5 میلیون نفری تهران ایجاد شده بود که امروز با افزایش جمعیت تهران و افزایش زباله‌های عادی و بعضاً زباله‌های بیمارستانی طاقت مردم این منطقه را طاق کرده و نفس راحت را از شهروندان سلب کرده است و با وجود تاکید بسیاری از مسئولان در جابجایی مرکز دفن پسماند از آرادکوه به نقطه دیگر اما همچنان این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و معلوم نیست چه زمان این وعده مسئولان محقق خواهد شد.

منبع : تسنیم
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه