ارسال به دیگران پرینت

تلاش شیرازی‌ها برای شکستن رکورد بزرگ‌ترین نذری جهان!

برای بیستمین سال پیاپی امسال نیز در رحلت حضرت رسول اکرم(ص) ۸۴ تن آش سبزی در شیراز به عنوان بزرگترین نذری جهان طبخ و توزیع می‌شود.

۵۵آنلاین :

علی اسلامی شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پخت این آش از یک تن آغاز شده و امروز پس از گذشت 20 سال به 84 تن رسیده که در حال حاضر نیز مقدمات پخت آن در بوستان خلدبرین شیراز فراهم شده است.

مدیر پشتیبانی گروه فرهنگی، مذهبی کمیل شیراز بیان کرد: برای پخت این آش سه‌هزار و 200 کیلوگرم برنج، 100 کیلوگرم ترخون، یک هزار و 200 کیلوگرم عدس، یک هزار و 800 کیلوگرم نخود، 2 هزار و 500 کیلوگرم لوبیا، پیازداغ 250 کیلوگرم، ادویه 150 کیلوگرم، یک هزار و 500 کیلوگرم گوشت و 56 دیگ استفاده می‌شود.

وی از مشارکت یک‌ هزار و 300 مرد و زن دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خبر داد و گفت: اما در مجموع 600 نفر به‌صورت مستمر و فعال در پخت این آش همکاری دارند.

اسلامی تصریح کرد: مقدمات پخت آش 84 تنی سبزی در شیراز از پنج‌شنبه این هفته آغاز و در نهایت ساعت پنج صبح روز یکشنبه همزمان با رحلت حضرت رسول اکرم(ص) توزیع می‌شود.

این فعال فرهنگی بیان کرد: این آش نذری با همکاری مردم و مشارکت خیران طبخ می‌شود و بیش از 300 بانوی شیرازی نیز نسبت به پاک‌کردن سبزی و انجام سایر مقدمات لازم مشارکت می‌کنند.

اسلامی با اشاره به عدم حمایت دستگاه‌های دولتی گفت: دستگاه‌های دولتی هیچ حمایتی نکرده‌اند و شهرداری شیراز نیز که قرار بود نسبت به تامین سرپوش اقدام کنند که تاکنون هیچ اقدامی توسط این دستگاه صورت نگرفته است.

وی افزود: اداره گاز نیز قرار بود نسبت به تامین گاز مورد نیاز اقدام کند که این مهم نیز فراهم نشد و تنها اداره آب تنها نسبت به تامین آب همکاری داشته است.

مدیر پشتیبانی گروه فرهنگی-مذهبی کمیل در مورد ثبت معنوی این آش نذری نیز عنوان کرد: مستندسازی برای ثبت معنوی این اقدام صورت گرفت اما ایراداتی در این رابطه مطرح شد که تاکنون این موضوع هنوز ثبت معنوی نشده است.

قائم مقام اجرایی پخت آش نذری 28 صفر در شیراز نیز اظهار داشت: سال گذشته این آش بین 400 هزار نفر توزیع و علاوه بر مردم به خیریه‌ها، مراکز سالمندان و مراکز تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، بیمارستان‌ها و پادگان‌ها توزیع شد.

جواد دهقان افزود: تمام اقدامات ایمنی و موارد بهداشتی لازم برای پخت این آش در نظر گرفته شده و در زمان طبخ و توزیع آتش‌نشانی و سایر دستگاه‌هایی که متولی تامین امنیت هستند نیز همکاری می‌کنند.

دهقان گفت: هر 10 دیگ یک سرآشپز دارد و محتویات لازم در آش سبزی نیز به‌ازای هر دیگ یکسان است و همواره تلاش شده با بهترین طبخ آش را به دست مردم برسانیم.

منبع : اقتصاد نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه