ارسال به دیگران پرینت

سایه مرگ شهریور بر سر جاده‌ها

وحید استرون: بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین آمار تلفات حوادث رانندگی هر سال مربوط به شهریور‌ماه و پایان تعطیلات است به‌نحوی که در ۱۰ سال گذشته ۱۹‌هزار و ۹۹۲ نفر تنها در ماه شهریور جان خود را از دست داده‌اند. این آمار در حالی منتشر می‌شود که بررسی های صورت گرفته نشان می‌دهد که میانگین مرگ روزانه افراد در حوادث رانندگی شهریورماه از ایام نوروز نیز بیشتر است. به‌عنوان نمونه در سال گذشته (۱۳۹۷)، یک‌هزار و ۱۰۹ نفر در حوادث رانندگی نوروز جان باختند که میانگین روزانه آن برابر با ۵۵.۴ نفر گزارش شده؛ این در حالی است که آمار تلفات شهریورماه همان سال یک‌هزار و ۸۶۳ نفر یعنی روزانه ۶۰ نفر بوده است.

۵۵آنلاین :

روز گذشته (شنبه) سردار سيد کمال هاديانفر رئيس پليس راهور ناجا نيز اعلام کرد: « ما در چهار‌ماهه اول سال‌جاري بر اساس آمار دريافتي از پزشکي قانوني بالغ بر پنج‌هزار و 833 نفر از هموطنان در جاده هاي کشور و يا در معابر شهري بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند. در اين چند ماه اخير 45 تا 65 نفر در کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست مي‌دهند يعني تقريبا هر ساعت 2 نفر جان خود را از دست مي‌دهند.» وي افزود: «از اين تعداد چهار‌هزار و 397 نفر در جاده‌ها و ‌هزار و 436 نفر در شهرها جان خود را از دست دادند. تقريبا 123‌هزار و 634 نفر بر اثر تصادفات مصدوم (مجروح) شدند که نسبت به سال قبل صفر بوده است يعني نه افزايش و نه کاهش داشته‌ايم، اما با توجه به افزايش تردد در روزهاي پاياني شهريورماه و فصل تعطيل مدارس اين آمار افزايش پيدا خواهد کرد. در روزهاي پاياني هفته‌جاري نيز تعطيلات باعث افزايش تعداد سفرهاي جاده‌اي مي‌شود. در اين شرايط به هموطنان توصيه مي‌شود قبل از آغاز سفر ضمن تماس با مرکز مديريت راه‌هاي کشور با شماره 141 از وضعيت راه‌ها مطلع شوند و مسير و زمان مناسب را براي سفر انتخاب کنند.» از سوي ديگر بايد تاکيد کرد کاهش نرخ تصادفات به‌دليل اقدامات فرهنگي که در سال‌هاي اخير از سوي نهادها و سازمان‌هاي مردم نهاد انجام شده تاثيرگذار بوده است. براي مثال پويش «نه به‌تصادفات جاده‌اي» را مي‌توان يکي از اقدامات مناسب در کاهش تصادفات دانست. بر اساس گفته‌هاي کارشناس امر توجه نکردن به‌جلو، تخطي از سرعت مطمئنه و انحراف به‌چپ از جمله مهمترين علل حوادث ترافيکي است.

تهراني‌ها و کرجي‌ها رکوددار سفر

رئيس سازمان راهداري نيز گفت: بيشترين خروجي در تعطيلات اخير مربوط به تهران و البرز است. عبدالهاشم حسن‌نيا با اعلام اين خبر گفت: همزمان با روزهاي پاياني شهريورماه حجم سفرهاي هموطنان در طول محورهاي مواصلاتي کشور افزايش يافته و بيشترين ميزان ورودي و خروجي به‌ترتيب مربوط به استان‌هاي البرز، مازندران، تهران، گيلان، قم و همدان بوده است. او افزود: در اين مدت بيشترين ميزان خروجي مربوط به استان‌هاي تهران و البرز و بيشترين ميزان ورودي متعلق به استان‌هاي مازندران، گيلان و همدان بوده است.

شهريور و تصادفات جاده‌اي

هر سال شهريور به‌دليل افزايش مسافرها فصل تصادف جاده‌اي نامگذاري شده است. در اين ميان بايد گفت که با وجود تلفات سنگين ناشي از تصادفات مرگ، مجروحيت و نقص عضو که از عوارض آن است، مسئولان و دست‌اندرکاران مي‌توانند با توجه بيش از پيش به امنيت جاده‌اي کشور و همچنين ارتقاي کيفيت خودروها به‌شکل قابل ملاحظه‌اي ميزان تصادفات جاده‌اي را کاهش دهند. همچنين با فرهنگسازي از سوي رسانه‌ها و ايجاد پويش‌هاي متعدد مي‌توان در ارتقاي فرهنگ عمومي تاثيرگذار بود، چون همانطور که کارشناسان پليس راهور معتقدند بيشترين دلايل تصادفات در جاده‌ها سرعت غيرمجاز، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو بيان شده و در تصادفات جاده‌اي عامل انساني نقش بسزايي دارد. در حالي که با ارتقاي اين مهم مي‌توان ميزان تصادفات را کاهش داد. همچنين با توسعه سيستم حمل‌ونقل هوايي، ريلي و ناوگان حمل‌ونقل بين شهري مي‌توان از افزايش سفرها با خودروهاي شخصي جلوگيري کرد.

شهريور، ماه مرگ در جاده‌ها

مديرعامل انجمن جامعه ايمن با ماه مرگ خواندن شهريور، از لزوم توجه به حوادث جاده‌اي در تابستان صحبت کرد و همچنين با اشاره به نقاط حادثه‌خيز جاده‌ها نسبت به عدم تخصيص بودجه اصلاح اين نقاط از سوي سازمان برنامه و بودجه انتقاد کرد.جواد نوفرستي در مورد تلفات جاده‌اي در تابستان و ضرورت ايجاد طرح‌هاي ايمني همچون طرح نوروزي اظهار کرد: آمارهاي پزشکي قانوني در 10 سال گذشته يافته‌هاي خوبي را نشان مي‌دهد و ما بر اساس بررسي اين آمارها نامه‌اي به برخي از مقامات و روساي مسئول ارسال کرديم که در آن بر موفقيت طرح‌هايي که در ايام نوروز براي ارتقاي ايمني ترافيکي اجرا مي‌شود تاکيد شد. طرح‌ نوروزي که هر سال از 25 اسفند تا 15 فروردين انجام مي‌شود تاثير مثبتي در کاهش تلفات حوادث ترافيکي داشته است.نوفرستي در ادامه با اشاره به اينکه همواره در سال‌هاي گذشته، شهريورماه کمترين کاهش آمار را شاهد بوده‌ايم، خاطرنشان کرد: بنابراين لازم است کاري مانند طرح نوروزي براي تابستان هم اجرا شود و در اين ميان بايد به‌صورت ويژه به شهريور توجه کرد. هرچند نمي‌توان انتظار داشت سازمان‌هاي مسئول تمام توان خود را در کل ايام تابستان بسيج کنند اما در اين ميان مي‌توان به شهريور توجه ويژه‌اي داشت، اين ماه را مي‌توان ماه مرگ در جاده‌ها قلمداد کرد.وي با تاکيد بر اينکه بايد براي سفرهاي شهريور تدابير ويژه‌اي در نظر گرفته شود گفت: مردم و رسانه‌ها و همه بايد دست به دست هم بدهيم تا در روزهاي پاياني شهريور تصادفات کاهش پيدا کند. برخي از سازمان‌ها اصلي‌ترين عامل حوادث ترافيکي را عامل انساني مي دانند، اما من معتقدم بر خلاف آنچه بسياري مي‌گويند، مقصر اصلي در حوادث، جاده‌ها هستند نه عامل انساني با توجه به وجود نقاط حادثه‌خير حتما بايد ابتدا به آنها رسيدگي شود.نوفرستي همچنين گفت: حالا که براي رسيدگي به اين نقاط بودجه کافي اختصاص پيدا نکرده، حداقل کاري که مي‌توان انجام داد اين است که در جاده‌ها با نصب تابلوهايي به رانندگان هشدار داده شود تا هنگام نزديک شدن به اين نقاط بيشتر احتياط کنند. ما پيشنهاد داديم تا در فاصله 10 کيلومتري نقاط حادثه خيز تابلوهاي هشدار زده شود و حضور مقتدرانه و مشهود پليس راهور در اين نقاط هم لازمي است؛ اين اتفاق در نوروز براي برخي از نقاط افتاد و بايد براي همه نقاط رخ بدهد.

منبع : آرمان ملی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه