ارسال به دیگران پرینت

کاهش امنیت اجتماعی با گوشی‌های هوشمند

متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد استفاده همگانی افراد از گوشی‌های هوشمند هستیم، گوشی‌هایی که می‌تواند امنیت فرد و یا حتی جامعه را به مخاطره بیندازد. بنا به اظهار نظر جامعه‌شناسان استفاده بی‌‌‌رویه از گوشی‌های هوشمند و همچنین استقبال از این گوشی‌ها در میان تمام مردم جامعه خود باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای افراد شده است، به‌گونه‌ای که طبق آمار موجود مراجعه به پلیس فتا و شکایت تنها در سایه استفاده نامناسب از گوشی‌های هوشمند طی سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است که این خود جای بسی تأمل دارد.

۵۵آنلاین :

امروزه متاسفانه برخی از کودکان دارای گوشی‌های هوشمند و یا تبلت هستند که این خود می‌تواند زنگ خطری جدی برای امنیت و یا سلامت جسمی و یا روحی روانی آنها باشد چراکه شاید در ظاهر استفاده از گوشی‌های هوشمند بتواند کودک را با پیشرفت های روز دنیا آشنا کند اما این در حالی است که استفاده بی‌‌‌رویه و بدون نظارت والدین خود می‌تواند عاملی برای بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی و یا صدمات روحی و روانی در آنها شود چرا که استفاده از این گوشی‌ها و همچنین در دسترس‌بودن اطلاعات و یا انجام برخی از بازی ها متناسب با سن کودکان نیست که این مهم خود می تواند زمینه ساز بروز مشکلات عدیده شود. به‌طور کلی باید در نظر داشت که عدم نظارت والدین بر نحوه استفاده کودک از گوشی‌های هوشمند و یا تبلت بسیار خطرناک می باشد تا جایی که برخی از روانشناسان معتقد هستند که این عمل والدین به مثابه رها کردن کودک در باتلاق است چرا که امروزه اینترنت و فضای مجازی مناسب برای کودکان نیست به عبارت ساده تر فیلتر نبودن بسیاری از موارد و یا استفاده بی‌‌‌رویه کودکان از فیلترینگ خود فضای مجازی و اینترنت را برای این رده سنی بسیار خطرناک کرده است هر چند در این مجال باید یاد آور شد که برخی از والدین تنها به بهانه شاغل‌بودن این نوع گوشی‌ها را برای فرزندان خود خریداری کرده‌اند تا از این طریق بتوانند به راحتی با آنها در ارتباط باشند اما باید یادآور شد که استفاده از گوشی‌های هوشمند به هیچ ‌عنوان مناسب رده سنی کودک نیست هر چند برخی از افراد استفاده کودک از گوشی هوشمند را یک نوع تمدن و پیشرفت تصور می کنند، تفکری که خود می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی بسیاری باشد.

تلفن همراه مبنای هویت فردی جوانان

آنچه مسلم است امروزه متاسفانه مبنای هویت فردی جوانان را گوشی‌های هوشمند آنها تشکیل می‌دهد به‌گونه‌ای که امروزه جوانان و نوجوانان برای داشتن آخرین مدل گوشی هوشمند با هم رقابت شدیدی دارند و در صورت نداشتن آخرین و بهترین مدل گوشی هوشمند در میان دوستان و یا گروه همسالان خود خجالت زده می‌شوند و در بیشتر موارد والدین خود را مجبور به خرید آخرین مدل گوشی های هوشمند می‌کنند که این خود جای بسی تاسف دارد، چراکه تغییر یافتن ارزش های هویت فردی خود می‌تواند بیانگر کاهش ارزش های انسانی در میان افراد جامعه و به خصوص جوانان باشد. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که افزایش آمار افسردگی نیز می‌تواند یکی دیگر از پیامدهای منفی استفاده بی‌‌‌رویه از گوشی‌های هوشمند باشد چراکه تحقیقات نشان می‌دهد استفاده بیش از اندازه از گوشی های هوشمند فرد را منزوی می کند به‌گونه ای که دیگر تمایل چندانی به داشتن ارتباط با دوستان و یا اعضای خانواده ندارد هر چند در این مجال باید یادآور شد که این مهم خود می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش آمار طلاق‌های عاطفی و یا طلاق نیز داشته باشد، اتفاقی که خود زمینه‌ساز بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی و همچنین مشکلات فردی نیز خواهد شد.

کاهش اعتماد به نفس

باید در نظر داشت که یکی دیگر از معایب استفاده بی‌‌‌رویه از گوشی‌های هوشمند پایین آمدن اعتماد به نفس افراد می باشد چرا که فرد دیگر نمی‌تواند از خود نوآوری و یا خلاقیت نشان دهد و بیشتر کارها را به واسطه گوشی هوشمند انجام می دهد که این مهم نیز می‌تواند تبعات منفی بسیاری را برای او به همراه داشته باشد. از طرف دیگر باید خاطرنشان کرد که کاهش میزان تمرکز و همچنین حافظه نیز در زمره دیگر پیامدهای منفی استفاده بیش از اندازه از گوشی های هوشمند می باشد چرا که در گذشته فرد به‌طور میانگین شماره تلفن های ضروری و یا پرکاربرد را در حافظه خود به خاطر داشت اما این در حالی است که امروزه متاسفانه افراد به واسطه داشتن گوشی‌های هوشمند تمامی شماره تلفن‌ها را در آن ذخیره می‌کنند و کمتر از حافظه خود استفاده می‌کنند که ادامه داشتن این روند خود می تواند باعث بروز مشکلات جدی شود.

کاهش امنیت اجتماعی

همانگونه که می‌دانیم و متاسفانه یکی دیگر از معایب استفاده بی‌‌‌رویه از گوشی‌های هوشمند را می‌توان کاهش امنیت اجتماعی و فردی افراد عنوان کرد، چراکه امروزه به‌واسطه همه‌گیر شدن استفاده از این گوشی‌ها دیگر حریم خصوصی افراد دارای امنیت چندانی نیست و به راحتی فیلم های شخصی افراد در فضای مجازی پخش می‌شود که این مهم می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به همراه داشته باشد تا جایی که طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده این مهم خود می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات روحی و روانی بسیاری برای فرد نیز شود. در پایان باید خاطرنشان کرد که استفاده بی‌‌‌رویه از گوشی های هوشمند شاید در ظاهر تداعی‌گر دستیابی به پیشرفت و فناوری های روز دنیا باشد اما این در حالی است که نبود فرهنگ‌سازی و یا ارائه آموزش‌های لازم و همچنین عدم نظارت والدین بر نحوه استفاده کودکان از گوشی‌های هوشمند خود می تواند پیامدهای منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد. كارشناسان معتقدند كه نسل مجازی در كنار دستیابی به آزادی، قدرت و فرصت‌های متنوع جهت مشاركت فعالانه در جامعه، در معرض انواع مختلف آسیب‌های اجتماعی است كه از ماهیتی متفاوت برخوردار بوده و به نوعی می توان از آنها به مثابه آسیب‌های اجتماعی دیجیتال یاد كرد. بنابر این آنچه كه در حال حاضر ضروری به‌نظر می‌رسد چگونگی مدیریت این تجربه نوین در سطوح مختلف از دولت و نهادهای مختلف تا خانواده‌ها است. كارشناسان بر بالا بردن آگاهی افراد و خانواده ها و نقش كلیدی والدین در این مدیریت تاكید دارند. همچنین خانواده‌ها باید ضمن اتخاذ رویكردی حمایتی‌ و همدلانه نظارت و كنترل كافی بر فعالیت فرزندانشان در فضای مجازی داشته باشند.

منبع : ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه